14. 09. 2018 08:49 , článok bol aktualizovaný 14. 09. 2018 13:51 | PRAHA/jh

Slováka, ktorý konvertoval na islam, zadržali v Česku. Obvinili ho z prípravy bombového útoku

Vo svojom byte mal chemikálie a podrobné plány pre výrobu výbušnín.

Slováka Dominika K. zadržali v Česku pre podozrenie z plánovania bombového útoku
Slováka Dominika K. zadržali v Česku pre podozrenie z plánovania bombového útoku Foto: Facebook/Dominik K.

Česká polícia obvinila radikálneho moslima z prípravy bombového útoku. Mladík je pôvodom Slovák, na islam konvertoval v roku 2015, píše Mladá fronte DNES.

Obliekal sa ako vojak a zdravil sa so zdvihnutým pravým ukazovákom, čo je pre islamistov symbol viery v jediného boha Allaha. Pozdrav napríklad používajú členovia organizácie Islamský štát.

Slovák Dominik K. (25) prijal meno Abdul Rahman a pravidelne navštevoval pražské mešity. Pri policajnej prehliadke mu v byte našli chemikálie na výrobu výbušnín a postupy, ako vyrobiť bombu a pripevniť ju na svoje telo. Obhajoval sa, že to má na oslavu Nového roka. Moslimovia ale Nový rok neoslavujú.

Zadržaný Dominik na sociálnej sieti zdieľal znepokojujúce odkazy vrátane fotografie, na ktorej bolo nápis "Táto krajina bude naša! A nebude môcť byť pre všetkých!".

Za svoj vzor považuje bývalého pražského imáma Shehadeha, ktorého stíhajú na úteku za pomoc svojim príbuzným, ktorí sú podľa polície obvinení za účasť v bojoch za teroristickú oraganizácii Al-Káida.

Polícia muža drží vo väzbe. Ako dôvod uviedli obavy z toho, že by bol schopný svoje plány zrealizovať, uviedol portál tn.cz.

Podľa českej prokuratúri je Dominik obvinení z prípravy teroristického útoku a podpory a propagácie terorizmu, za čo mu hrozí 5 až 15 rokov za mrežami.

Spoznali ste Dominika? Viete, odkiaľ pochádza alebo o ňom máte nejaké iné informácie? Ozvite sa nám na somreporter@markiza.sk.

Komentáre ( 0)