21. 09. 2018 19:01 | BARCELONA/TV Markíza

Svetoznámy symbol Barcelony stavajú viac ako sto rokov. Teraz ukázali, ako bude vyzerať

Len minulý rok navštívilo Sagradu Familiu 4,5 milióna turistov.

Bazilika je stále vo výstavbe.
Bazilika je stále vo výstavbe. Foto: TVNOVINY.sk

Rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorá ročne láka milióny turistov je vo výstavbe už od roku 1882. Práce na vrcholnom diele svetoznámeho architekta Antonia Gaudiho však boli často prerušované. Pre finančné problémy aj náročnosť prác.

Teraz ide všetko rýchlejšie. Hlavná veža bude vysoká 172,5 metra. "Momentálne sme vo fáze výstavby centrálnej veže Ježiša Krista. Dúfame, že spolu s okolitými nižšími vežami to bude hotové do roku 2022. Na vrchol osadíme kríž, ktorý navrhol sám Gaudí," povedal hlavný architekt Jordi Fauli.

Celkovo má baziliku zdobiť 18 veží. Tucet ich reprezentuje apoštolov, štyri evanjelistov, jedna Pannu Máriu a stredová najväčšia Ježiša Krista. Ich predpokladané dokončenie spolu s fasádou je stanovené na rok 2026 pri príležitosti 100. výročia Gaudího smrti.

"Konštrukcia centrálnych veží je veľká výzva. Používame pritom novú technológiu. Ide o takzvané napínanie kameňov," pokračoval Fauli.

Doteraz je bazilika dokončená na zhruba 70 percent. Symbol Barcelony je od roku 2005 na zozname pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Len minulý rok navštívilo Sagradu Familiu 4,5 milióna turistov.

 

Komentáre ( 0)