24. 09. 2018 11:33 | ŠTOKHOLM/TV Markíza

Čínsku rodinu doslova vyniesla švédska polícia z recepcie hotela na ulicu

Pre niekoho policajné násilie, pre druhých oscarový výkon nespokojných turistov.

Čínsku rodinu na dovolenke musela polícia doslova vyniesť z recepcie hotela na ulicu.
Čínsku rodinu na dovolenke musela polícia doslova vyniesť z recepcie hotela na ulicu. Foto: TV Markíza

Bizarný incident, ktorý prerástol do diplomatického iskrenia. Čína obviňuje Švédsko, že zle zaobchádza s jej turistami. Čínsku rodinu na dovolenke totiž musela polícia doslova vyniesť z recepcie hotela na ulicu. Video má medzičasom na internete vyše 100 miliónov videní.

Pre niekoho policajné násilie, pre druhých oscarový výkon nespokojných turistov. Video zo Štokholmu sa šíri internetom ďaleko za švédskymi hranicami. Recepcia hotelu musela na čínskych turistov zavolať políciu. Do mesta totiž prišli o deň skôr. V hoteli ich nemali kde ubytovať, no napriek tomu ho odmietli opustiť. Turisti sa obrátili na veľvyslanectvo a čínske úrady sa do prípadu ihneď obuli.

"Troch čínskych turistov v noci 2. septembra brutálne napadla švédska polícia v Štokholme. Čínske ministerstvo zahraničných vecí sa ihneď obrátilo na švédsku stranu, aby nám celú situáciu čo najskôr objasnila," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Shuang.

Zo štokholmskej polície zrejme promptná odpoveď neprišla, a tak v rétorike pritvrdili. Žiadajú okamžité ospravedlnenie za porušenie ľudských práv. Čínske zastupiteľstvo vo Švédsku dokonca svojich občanov varuje pred cestou do tejto obľúbenej škandinávskej destinácie.

"Ešte raz naliehame na Švédsko, aby bralo naše znepokojenie vážne a podniklo konkrétne kroky na zaistenie bezpečia, práv a záujmov čínskych turistov," dodal Geng Shuang.

"Toto sú vážne obvinenia, samozrejme ich berieme s plnou vážnosťou," uviedol riaditeľ tlačového odboru švédskeho ministerstva zahraničných vecí Patric Nilsson.

"Paradoxné je, že v tomto prípade sa karta obrátila. Práve liberálne a demokratické Švédsko v minulosti Čínu nešetrilo za porušovanie ľudských práv. Nedávny incident preto Peking vraj využíva na politické účely ako odplatu napríklad za nedávnu návštevu tibetského dalajlámu.

 

Komentáre ( 0)