25. 09. 2018 11:09 | ŠTOKHOLM/TASR

Švédsky premiér nezískal dôveru parlamentu, bude musieť odstúpiť

Löfven je lídrom Sociálnodemokratickej strany.

Švédsky premiér Stefan Löfven.
Švédsky premiér Stefan Löfven. Foto: TASR/AP

Švédsky premiér Stefan Löfven neobstál v utorok v hlasovaní o vyslovení dôvery v parlamente, čo znamená, že bude musieť odstúpiť, hoci nie okamžite.

Löfven, líder Švédskej sociálnodemokratickej strany, bude pokračovať ako dočasný premiér až do vytvorenia novej vlády, ktorá bude mať v parlamente (Riksdagene) zabezpečené dominantné postavenie.

Zákonodarcovia hlasovali proti Löfvenovi v pomere 204 ku 142, pričom traja sa zdržali. Löfven je predsedom švédskej vlády od roku 2014, pripomenula tlačová agentúra AP.
Utorkové hlasovanie bolo povinné, keďže výsledkom volieb z tohto mesiaca je parlament, v ktorom nemá väčšinu žiadna strana ani koalícia.

 

Ani ľavicovo orientovaný blok vedený sociálnymi demokratmi, ani stredopravicová opozícia pod vedením Umiernenej strany si vo voľbách 9. septembra nezaistili v 349-člennom parlamente väčšinu. Oba bloky odmietli spolupracovať s protiimigračnými, pravicovo-populistickými Švédskymi demokratmi.

Podľa konečných výsledkov švédskych septembrových parlamentných volieb sociálni demokrati získali 28,3 percenta, za stredopravicovú Umiernenú stranu hlasovalo 19,8 percenta a za pravicovo-populistických Švédskych demokratov 17,5 percenta voličov.