28. 09. 2018 12:30 | ATÉNY/TASR

Na Európu mieri medikán, búrka podobná hurikánu

Vietor v Grécku vyvracal stromy, čaká sa ďalšie zhoršenie počasia.

Silná búrka v Grécku.
Silná búrka v Grécku. Foto: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris

Silná búrka sa v piatok prehnala južnou časťou Grécka. Vietor vyvracal stromy, ktoré popadali na elektrické vedenia v niekoľkých štvrtiach metropoly Atény. Informuje o tom agentúra AP.

Školy v gréckom hlavnom meste i v niektorých ďalších častiach krajiny zostali aj v piatok zatvorené a civilná ochrana bude v pohotovosti i v priebehu víkendu. Očakáva sa totiž silný vietor s rýchlosťou až 100 kilometrov za hodinu.

Premávanie niektorých trajektov z prístavov blízko Atén sa v piatok po dvoch dňoch obnovilo. Zlé poveternostné podmienky však spôsobili aj meškania v leteckej doprave. Grécky meteorologický ústav EMY informoval, že v priebehu piatka sa očakáva ďalšie zhoršenie počasia, čo postihne najmä obľúbený dovolenkový ostrov Kréta, Kykladské ostrovy a časti pevninského Grécka na juhu a na západe.

Meteorológovia uviedli, že medzi talianskym stredomorským ostrovom Sicília a Peloponézskym polostrovom sa formuje tzv. medikán (kombinácia slov mediteránsky a hurikán), teda hlboká stredomorská tlaková níž pripomínajúca hurikán, ktorá sa pomaly posúva smerom na východ.

 

Komentáre ( 0)