29. 09. 2018 14:09 | ATÉNY/TASR

Na Grécko udrel medikán Zorba, smeruje k Turecku

Búrku sprevádzal vietor s rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.

Veľké vlny bičujú pobrežie gréckeho prístavného mesta Lavrio, 75 km južne od Atén 28.
Veľké vlny bičujú pobrežie gréckeho prístavného mesta Lavrio, 75 km južne od Atén 28. Foto: TASR
Muž si fotí obrovské vlny počas nepriaznivého počasia v prístavnom meste Rafina.
Všetky trajekty smerujúce ku Kykladským ostrovom - k Mykonosu a Santorini - zostali v prístave Pireus.

Silná stredomorská búrka Zorba priniesla v sobotu do južných oblastí Grécka prívalové lejaky a mohutný vietor. Civilná ochrana ostáva v pohotovosti počas celého víkendu aj napriek tomu, že intenzita búrky, pohybujúcej sa východným smerom k Turecku, mierne slabne, píše agentúra AP.

Búrka s názvom Zorba je tzv. medikán (kombinácia slov mediteránsky a hurikán), teda hlboká stredomorská tlaková níž pripomínajúca hurikán. Sformovala sa počas uplynulého týždňa medzi talianskym stredomorským ostrovom Sicília a gréckym Peloponézskym polostrovom.

Búrka Zorba sa v sobotu presúvala okolo juhozápadného cípu Peloponézskeho polostrova. Sprevádzal ju vietor s rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.

Víchrica by mala ešte v sobotu priniesť do oblasti Atén silné dažde. Podľa družicových záberov smeruje k ostrovom v Egejskom mori a na pobrežie Turecka.

V prístavoch v okolí Atén pozastavili premávku trajektovej a lodnej dopravy. V dôsledku nepriaznivého počasia meškajú aj lety.

Varovanie meteorológov pred zlým počasím, ktoré môže ohrozovať životy ľudí, naďalej platí pre dovolenkový ostrov Kréta, Kykladské ostrovy a časti pevninského Grécka na juhu a na západe. Rýchlosť vetra tam môže dosiahnuť až 100 kilometrov za hodinu.

Južnou časťou Grécka sa v piatok prehnala aj predchádzajúca silná búrka. Vietor vyvracal stromy, ktoré popadali na elektrické vedenia v niekoľkých štvrtiach metropoly Atény.
Školy v gréckom hlavnom meste i v niektorých ďalších častiach krajiny zostali v piatok zatvorené.


Komentáre ( 0)