02. 10. 2018 21:10 | BAGDAD/TASR

Novým irackým prezidentom bude kurdský politik Barham Sálih

O kreslo prezidenta sa uchádzalo 20 kandidátov.

Barham Sálih.
Barham Sálih. Foto: TASR/AP

Poslanci irackého parlamentu zvolili v utorok za nového prezidenta krajiny skúseného umierneného kurdského politika Barhama Sáliha. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na štátnu televíziu.

Ako zhodnotila AP, ide o ďalší krok posúvajúci túto blízkovýchodnú krajinu smerom k zostaveniu novej vlády po májových parlamentných voľbách.

Sálih, nominant Vlasteneckého zväzu Kurdistanu, získal spomedzi 273 poslancov prítomných na utorňajšom zasadnutí 220 hlasov.

O kreslo prezidenta sa uchádzalo 20 kandidátov, medzi nimi aj vyzývateľ z Kurdskej demokratickej strany Iraku. Obe tieto strany dominujú kurdskej politickej scéne už niekoľko desaťročí.

Na základe neoficiálnej dohody z roku 2003 je post irackého premiéra vyhradený pre šiitov, kým funkcia predsedu parlamentu pripadne sunnitom a viac-menej reprezentatívna funkcia prezidenta Kurdom, pripomína AP.

Poslanci po zvolení vedenia parlamentu v septembri mali 30 dní na zvolenie novej hlavy štátu, ktorým sa v súlade s tradíciami stal Kurd.

Nový prezident bude mať 15 dní na poverenie najsilnejšieho parlamentného bloku zostavením budúcej vlády krajiny. Designovaný premiér dostane lehotu 30 dní, aby vystavil svoj nový kabinet hlasovaniu o dôvere v parlamente.

Komentáre ( 0)