11. 10. 2018 11:25 , článok bol aktualizovaný 11. 10. 2018 17:30 | KAZACHSTAN/jh

Štart vesmírnej lode Sojuz zlyhal, astronauti museli núdzovo pristáť

Obaja členovia posádky sú nažive a nezranení.

Nevydarený štart rakety Sojuz
Nevydarený štart rakety Sojuz Foto: AP
Nevydarený štart rakety Sojuz
Kazakhstan.jpg
Kazakhstan(2).jpg

Dvojčlenná posádka ruskej rakety Sojuz MS-10 bola vo štvrtok krátko po štarte z kozmodrómu Bajkonur nútená núdzovo pristáť. Obaja členovia posádky - Američan Nick Hague a Rus Alexej Ovčinin - sú nažive a nezranení.

Informoval o tom prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter riaditeľ ruskej štátnej korporácie Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Mimoriadna situácia nastala krátko po štarte rakety Sojuz MS-10 z Bajkonuru, keď zrejme došlo k poruche nosnej rakety Sojuz-FG. Posádka následne prešla do režimu návratu po balistickej dráhe.

Zdroj na kozmodróme podľa agentúry TASS oznámil, že návratový modul rakety Sojuz MS-10 s kozmonautmi na palube pristál v kazašskej stepi a posádka kontaktovala centrum riadenia letov. Pri návrate boli kozmonauti vystavení veľkému preťaženiu 6G.

 

Na miesto núdzového pristátia dorazili záchranárske tímy vrátane vrtuľníkov.
Agentúra TASS informovala, že podľa predbežných informácií k poruche došlo niekoľko sekúnd po oddelení prvého stupňa rakety.

Rogozin oznámil, že Roskosmos vytvorí komisiu, ktorá bude vyšetrovať okolnosti dnešnej nehody. 

Dnešný štart bol venovaný 100. výročiu vzniku Závodu experimentálnej strojárskej výroby raketovo-kozmickej korporácie Energija, kde sa vyrábajú rakety Sojuz. Podľa pôvodných plánov mali Ovčinin a Hague stráviť na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) 187 dní.