18. 10. 2018 18:09 | JANOV/TASR

Emotívny návrat domov po zrútení sa mosta v Janove. Obyvatelia bytoviek mali iba dve hodiny

Mohli si vziať najnutnejšie osobné veci.

Návrat domov po páde mosta v Janove
Návrat domov po páde mosta v Janove Foto: TASR

Ľuďom evakuovaným po páde Morandiho mosta v talianskom meste Janov povolili vo štvrtok vrátiť sa do svojich domovov a vyzdvihnúť si odtiaľ osobné veci. Dva mesiace po nešťastí to bola pre obyvateľov náročná emocionálna úloha, napísala tlačová agentúra DPA.

Časť diaľničného mosta sa zrútila 14. augusta a katastrofa si vyžiadala životy 43 ľudí a evakuáciu vyše 500 obyvateľov neďalekých obytných budov, keďže hrozil pád ďalších častí mosta.

Návrat domov po páde mosta v Janove
Návrat domov po páde mosta v Janove Foto: TASR
 

Po dlhých týždňoch monitorovania stojacich, zachovaných sekcií mosta umožnili evakuovaným ľuďom na dve hodiny vojsť do ich starých domov a naplniť si osobnými vecami 50 škatúľ. Tie im pomohli odviezť hasiči.

"Je to ťažký deň," povedala pre taliansky denník La Repubblica Giusy Morettiová, hovorkyňa evakuovaných. "Môžeme vojsť dnu vo dvojici, zbaliť veci do 50 škatúľ, teda celý život... niektorí si chcú odniesť spomienkové predmety, iní si chcú vziať hračky pre deti," dodala.

Tento proces začala skupina 24 rodín a má pokračovať dva, tri týždne. Bolo vidieť, že ľudia si odnášali všetky možné druhy vecí, napríklad gitary, rastliny a klavír, napísal janovský denník Il Secolo XIX.

Zrútený most v Janove
Zrútený most v Janove Foto: TASR
 

Jedna žena sa rozplakala. Na mieste bol tiež taliansky Červený kríž, ktorý ponúkal psychologickú pomoc.

Janovský Morandiho most bol výrazným bodom severotalianskeho mesta, spájal jeho severnú časť so západnou a tiež janovský prístav s diaľnicami smerujúcimi k Francúzsku a k ďalším talianskym mestám. Starosta Marco Bucci vo štvrtok potvrdil cieľ postaviť nový most do konca roka 2019.

Návrat domov po páde mosta v Janove
Návrat domov po páde mosta v Janove Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)