27. 10. 2018 17:25 | PITTSBURGH/jh

Streľba v synagóge v Pittsburghu: Zadržali strelca, ktorý zabil osem ľudí

Strieľal aj do prichádzajúcich policajtov.

Streľba v Pittsburghu v synagóge
Streľba v Pittsburghu v synagóge Foto: TASR/AP
Polícia v meste Pittsburgh v americkom štáte Pennsylvánia zadržala útočníka, ktorý v sobotu strieľal do ľudí a policajtov v tamojšej synagóge a vzala ho do väzby. Incident si vyžiadal osem mŕtvych a dosiaľ neznámy počet zranených. Strelné poranenie utrpeli aj traja policajti.

Synagóga bola podľa správ z miesta činu plná ľudí, pretože v nej prebiehal pravidelný sobotňajší obrad.

Strelec - beloch - vošiel do synagógy počas obradu, zakričal "Všetci židia musia zomrieť" a začal do prítomných strieľať. Podľa médií osem ľudí zomrelo priamo na mieste a zatiaľ neznámy počet osôb utrpelo zranenia. Zdravotný stav zranených nie je známy. Informovala o tom z miesta činu redaktorka spravodajskej stanice KDKA Andy Sheehanová.

Útočník sa následne zabarikádoval vo vnútri synagógy s strieľal aj do prichádzajúcich policajtov, z ktorých troch zranil.

Privolané špeciálne zložky SWAT so strelcom vyjednávali a ten sa napokon vzdal. Útočník bol pravdepodobne tiež zranený.

Obyvatelia v židovskej štvrti Squirrel Hill, v ktorej sa nachádza synagóga Stromu života, dostali od úradov pokyn, aby ostali v bezpečí a nevychádzali na ulicu.

Celý incident na Twitteri komentoval aj americký prezident Donald Trump, ktorý takisto písal o "niekoľkých" obetiach.

Motív konania páchateľa nebol bezprostredne známy. Policajti stále prehľadávajú synagógu i jej okolie, uviedol portál  pittsburgh.cbslocal.com.

Streľba v Pittsburghu v synagóge
Streľba v Pittsburghu v synagóge Foto: TASR/AP/Pam Panchak