30. 10. 2018 07:40 | ATÉNY/WELLINGTON/TASR

Zemetrasenie zasiahlo Nový Zéland aj strednú časť Grécka

Obete na životoch nie sú hlásené.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Yannis Liakos/InTime News via AP

Strednú časť Grécka zasiahlo v utorok ráno zemetrasenie s magnitúdou 5,6. Informovala o tom americká geologická služba USGS.

Oblasť postihnutá zemetrasením sa nachádza asi 40 kilometrov južne od mesta Muzaki v strednej časti krajiny.

K najnovšiemu zemetraseniu došlo len niekoľko dní po tom, ako otrasy si silou 6,4 vyvolali paniku ľudí na ostrove Zakynthos. Tieto otrasy pocítili ľudia až v hlavnom meste Atény. K obetiam na životoch, vážne zraneným či veľkým materiálnym škodám nedošlo.

Grécko sa nachádza v jednom z regiónov sveta najviac náchylných na zemetrasenia, ročne ich tam zaznamenajú tisíce. Avšak iba malý počet z nich spôsobí zranenia či vážnejšie škody. Zemetrasenie s magnitúdou 5,9 v roku 1999 na predmestí Atén zabilo 143 ľudí.

Zem sa triasla aj na Novom Zélande

Zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zaznamenali v utorok aj na Severnom ostrove, ktorý je menším z dvoch hlavných ostrovov Nového Zélandu. Správy o stratách na životoch, zranených či materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii.

Otrasy trvali asi 30 sekúnd a boli citeľné na veľkej časti územia Severného ostrova.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 207 kilometrov a asi 35 kilometrov juhozápadne od lokality Taumarunui, uviedol web GeoNet.

Agentúra DPA dodala, že parlament zasadajúci v metropole Wellington, vzdialenej od epicentra zemetrasenia 360 kilometrov, prerušil svoju prácu.

Nový Zéland leží na takzvanom "Ohnivom kruhu" v Tichom oceáne, kde dochádza k častým seizmickým aktivitám.

Komentáre ( 0)