31. 10. 2018 10:56 | PRAHA/tvnoviny.sk

Česká vláda už povedala, aký čas chce zaviesť

Rozhodnutie kabinetu tlmočil premiér Babiš.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: AP Photo/Kerstin Joensson

Česká vláda naznačila, aký čas si chcú v krajine ponechať po zrušení striedania zimného a letného času. „Chceme zimný čas," vyhlásil po stredajšom (31. 10.) rokovaní kabinetu premiér Andrej Babiš, ktorý osobne tento variant podporuje. Rovnaký názor majú aj vedci, ktorí sa zaoberajú výskum biorytmov, píše tn.cz.

Česká vláda o tejto téme diskutovala na záver rokovania reagujúc tak na iniciatívu Európskej komisie ukončiť na budúci rok striedanie časov. „Je to z rôznych praktických i zdravotných dôvodov," vyhlásil. Ako príklad povedal, že „deťom sa nechce ísť v lete spať, keď je aj po 21.00 h svetlo".

Ako píše tn.cz, ľuďom sa však viac páči letný čas, ktorý podporilo v ankete tohto portálu takmer 21-tisíc čitateľov.

Európska komisia navrhla ukončiť striedanie letného a zimného času od apríla 2019. Podľa Babiša zatiaľ nie je jasné, ako sa bude o tomto návrhu ďalej diskutovať, avšak možno očakávať, že vzhľadom na rozdielne názory jednotlivých štátov sa uvedený termín posunie.

Zavedenie zimného času by okrem iného znamenalo, že v letných mesiacoch by sa stmievalo o hodinu skôr a východ slnka by nastával už pred štvrtou hodinou.

Komentáre ( 0)