Live
Už o chvíľu: Sledujte NAŽIVO tlačový brífing po zasadnutí pandemickej komisie vlády
Sledujte tu
31. 10. 2018 19:00 | PARÍŽ/TV Markíza

Vo Francúzsku sa množia prípady detí narodených bez rúk. Nikto nevie prečo

Situáciu teraz začala riešiť vláda, ktorá povolala na pomoc expertov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Francúzi riešia záhadu. Na vidieku sa v posledných rokoch narodili desiatky detí bez rúk alebo so zdeformovanými hornými končatinami. Situáciu teraz začala riešiť vláda, ktorá povolala na pomoc expertov.

Záhada začala pútať pozornosť len pred pár dňami, keď o nej začali písať médiá. Počet detí s podobným hendikepom sa odvtedy stále mení.

Pôvodne sa hovorilo o 25 deťoch, ktoré sa narodili v priebehu 15 rokov v dvoch departmentoch. Postupne ale začali podobné prípady hlásiť´z ďalších a ďalších miest.

Ministertvo zdravotníctva sa potom snažilo určiť, v ktorých departmentoch je pomer zdravých a hendikepovaných detí v norme a kde je podozrivo vysoký.

Nateraz platí, že podozrivo vysoký počet detí so zdeformovanými hornými končatinami zaznamenali v troch departmentoch. A to na severozápade a potom na opačnej strane, pri švajčiarskych hraniciach..

Tím expertov už prípady preveruje. Nateraz sa špekuluje najmä o liekoch či výživových doplnkoch, ktoré užívali ženy počas tehotenstva, ale aj o pesticídoch. To znie podľa mnohých expertov reálne, keďže hendikepované deti sa rodia najmä na vidieku.

Viac v reportáži Alžbety Garaiovej Maťašovskej

 

Komentáre ( 0)