02. 11. 2018 11:22 | BRATISLAVA/TASR

Zverejnili najnovší ranking univerzít, v TOP 100 sú tri zo Slovenska

Rebríček v sebe zahŕňa iba univerzity vo východnej Európe a strednej Ázii.

Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Komenského v Bratislave Foto: TASR

Portál topuniversities.com zverejnil budúcoročný ranking univerzít QS 2019 nachádzajúcich sa vo východnej Európe a strednej Ázii. Rebríček vedie Lomonosovova štátne univerzite v Moskve, za ňou je Novosibirska štátna univerzita a tretie miesto patrí dvom školám - pražskej Karlovej univerzite a Petrohradskej štátne univerzite. Prvú päť uzatvára Tartuská univerzita v Estónsku.

V prvej desiatke sa ešte umiestnili Varšavská univerzita (6), Jagellonská univerzita (7), turecká Univerzita METU (Technická univerzita Blízkeho východu - 8), nasleduje pražské České vysoké učení technické (9) a prvú desiatku uzatvára turecká Bosporská univezrita.

V prvej stovke sú tri zo Slovenska. Na 45. mieste je bratislavská Univerzita Komenského, na 58. mieste sa umiestnila Slovenská technická univerzita v Bratislave a na 100. mieste je košická Technická univerzita.

"Regionálna dominancia Ruska je nesporná napriek skutočnosti, že väčšina ich univerzít má nižšie hodnotenie ako minulý rok. Krajiny strednej Ázie, ako napríklad Kazachstan, si tento rok pohoršili, nakoľko dôraz sa kladie na medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu. Turecko si udržiava stabilnú pozíciu, pokým takmer všetky univerzity v Poľsku, Litve, Rumunsku a Maďarsku sa v rámci hodnotenia zlepšili. Tento rok sa do rebríčka po prvý krát dostalo 41 ďalších univerzít," povedal riaditeľ prieskumu QS Ben Sowter.

Rebríček sa QS používa na analyzovanie 10 ukazovateľov, ktoré boli vybrané z dôvodu, že reprezentujú priority a zameranie univerzít v tomto regióne.

Komentáre ( 0)