08. 11. 2018 09:59 , článok bol aktualizovaný 08. 11. 2018 13:11 | LOS ANGELES/TASR

Strelcom z baru v Kalifornii jebývalý vojak námornej pechoty

Vypálil niekoľko výstrelov, hodil na ľudí dymovnice a v streľbe pokračoval. Zabil 12 ľudí.

Streľba v Kalifornii.
Streľba v Kalifornii. Foto: TASR/AP

Strelca, ktorý zabil 12 ľudí v bare na juhu Kalifornie, identifikovali ako 28-ročného Davida Longa, bývalého príslušníka americkej námornej pechoty. Informoval o tom vo štvrtok šerif z okresu Ventura Geoff Dean.

Uviedol, že polícia už v minulosti prišla s Longom niekoľko krát do kontaktu, napríklad pri dopravnej nehode alebo pri výtržnosti z apríla tohto roku, keď museli do jeho domu prísť muži zákona. Policajti vtedy uviedli, že sa choval zlostne a iracionálne. Špecialisti z tímu skúmajúceho jeho duševné zdravie však usúdili, že ho netreba dávať do väzby.

Streľba v Kalifornii.
Streľba v Kalifornii. Foto: TASR/AP Photo/Mark J. Terrill
 

Podľa televíznej stanice CNN slúžil v námornej pechote od augusta 2008 do marca 2013.

Long použil pištoľ Glock 21 s kalibrom .45, keď spustil v stredu večer miestneho času paľbu v podniku Borderline Bar & Grill v kalifornskom meste Thousand Oaks.

Podľa úradov a svedkov mal páchateľ na sebe čierne oblečenie s kapucňou a nič nehovoril, keď strieľal v priestoroch baru plného ľudí. Vypálil niekoľko výstrelov, hodil na ľudí dymovnice a v streľbe pokračoval. Miestna polícia pre denník Los Angeles Times uviedla, že v bare padlo najmenej 30 výstrelov. V podniku sa v tom čase nachádzali stovky mladých ľudí, keďže sa tam konala študentská akcia.

Po príchode do baru utrpel zranenia aj privolaný zástupca šerifa, ktorý neskôr v nemocnici zomrel. Po streľbe našli na mieste aj telo páchateľa, ktorý sa podľa šerifa Deana sám zastrelil.

Pri streľbe v bare v Kalifornii utrpelo zranenia viacero ľudí.
Pri streľbe v bare v Kalifornii utrpelo zranenia viacero ľudí. Foto: TASR/KABC via AP
 

Televízna stanica CNN informovala, že 21 zranených osôb ošetrili v miestnych nemocniciach, z ktorých ich už prepustili. Väčšina z nich sa ľahko zranila po skoku z okna alebo pri vrhaní sa pod stôl.

Americký prezident Donald Trump vyslovil na Twitteri sústrasť rodinám obetí a ocenil políciu, ktorá "preukázala veľkú statočnosť".

 

 


Komentáre ( 0)