08. 11. 2018 16:14 | BERLÍN/TASR

Prípad, ktorý otriasol Nemeckom: Inšpektori a ochrankári týrali a mučili utečencov

Pred súd sa teraz postavilo 30 ľudí, ktorých obžalovali z týrania žiadateľov o azyl.

Týranie utečencov v Nemecku
Týranie utečencov v Nemecku Foto: Profimedia

Tridsať ľudí sa vo štvrtok postavilo pred súd v západnom Nemecku. Obvinili ich z toho, že týrali utečencov v ich ubytovni. Škandál vyplával na povrch pred štyrmi rokmi a šokoval krajinu, uviedla tlačová agentúra DPA.

Predstavitelia vedenia ubytovne, inšpektori a ochrankári údajne celé mesiace systematicky zadržiavali, bili a mučili žiadateľov o azyl v meste Burbach v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Súd v Nemecku kvôli týraniu utečencov.
Súd v Nemecku kvôli týraniu utečencov. Foto: TASR/AP
 

Vo štvrtok na začiatku obrovského súdneho procesu v neďalekom meste Siegen sedeli obžalovaní v ôsmich radoch v hale výstaviska, kde regionálny súd zasadá, keďže do prípadu je zapletený veľký počet osôb.

K zlému zaobchádzaniu a týraniu údajne dochádzalo v takzvaných "problémových miestnostiach", v ktorých boli obete často väznené niekoľko dní. Šokujúce fotografie a video zachytávajúce ponižovanie utečencov krajinu vydesilo. Na niektorých záberoch utečencov pózovali aj uškŕňajúci sa ochrankári.

Súdení sú obvinení v 50 bodoch obžaloby zo zbavenia slobody, z ťažkého ublíženia na zdraví a krádeže.

Azylové centrum v Nemecku.
Azylové centrum v Nemecku. Foto: TASR
 

Pred súd sa postavil tiež zástupca riaditeľa ubytovne, ako aj dvaja zamestnanci okresnej samosprávy. Sú obžalovaní v súvislosti so zbavením slobody utečencov, lebo zanedbali svoju povinnosť oboznamovať sa s podmienkami života v núdzových prijímacích centrách a neurobili nič pre nápravu.

Škandál takisto vyvolal politickú hádku o kvalite a úrovni ubytovní pre utečencov a krajinská vláda bola v tom čase vystavená obrovskému tlaku.