14. 11. 2018 06:00 | MAROKO/Daily Mail

Otca dvoch detí pohrýzla na dovolenke mačka, zomrel na besnotu

Muž údajne nedostal včas záchrannú vakcínu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Brit zomrel na besnotu po tom, čo ho počas pobytu v Maroku napadla túlavá mačka. Nejde o vzácny prípad, turisti by mali pred cestou do Afriky zvážiť očkovanie.

Muž nedostal včas záchrannú vakcínu. Po návrate do Veľkej Británie sa jeho zdravotný stav prudko zhoršil. Boli mu síce podané všetky potrebné lieky, ale on aj tak zákernej a bolestivej chorobe podľahol, informuje britský Daily Mail.

Omara Zouhriho (58) uhryzla mačka, keď bol navštíviť rodinu v Mehdyi. Tá istá mačka s najväčšou pravdepodobnosťou v tejto oblasti uhryzla aj mladé dievča. Ju ale ošetrili lokálne a podarilo sa jej úplne zotaviť.

"Nemáte tušenie, ako to je tragické. Prebieha vyšetrovanie," povedala vdova po zosnulom otcovi dvoch detí.

Ohrození besnotou sú hlavne ľudia pracujúci v zdravotníctve a turisti. Podľa britskej vládnej agentúry Public Health England by ľudia mali pred odchodom do destinácií, kde je besnota prítomná, zvážiť očkovanie proti infekcii. Nebezpečenstvo nákazy besnotou hrozí hlavne v Ázii a Afrike. Ak ste v ohrozených miestach pohryznutí, poškriabaní či olízaní cudzím zvieraťom, umyte zranenia vodou a mydlom a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, radia odborníci.

Besnota je zriedkavá, ale vážna je infekcia mozgu a nervov a skoro vždy je smrteľná, zvlášť bez lekárskej pomoci. Vírus ročne zapríčiní 55-tisíc úmrtí na celom svete, 56% ich je v Ázii a 44% v Afrike. Podľa denníka The Sun môžu v 99% za nákazu besnotou u ľudí psy, nebezpečenstvo ale hrozí aj u líšok, vlkov, kojotov, šakalov či skunkov, medvedíkov a netopierov.

Besnota zapríčiní paralýzu, kŕče a bez lekárskej pomoci môžete zomrieť počas šiestich dní, najmä kvôli dýchacím problémom.

Komentáre ( 0)