16. 11. 2018 05:59 , článok bol aktualizovaný 16. 11. 2018 08:24 | PRAHA/TASR

Babiš: Nikdy neodstúpim, nikdy. Nech si to všetci zapamätajú

V emotívnom prejave vyhlásil, že všetko považuje za dobre naplánovanú kampaň, ktorá je hodná rozviedky.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: file TASR/AP Photo/Petr David Josek

Český premiér Andrej Babiš v piatok mieri do Bruselu, kde bude rokovať o dlhodobom rozpočte EÚ aj o migrácii. Pred odletom sa ešte vyjadril k výrokom svojho syna a aktuálnej kríze. V emotívnom prejave oznámil, že nikdy neodstúpi. Všetko považuje za dobre naplánovanú kampaň, ktorá je hodná rozviedky, informuje tn.cz.

Babiš do Bruselu mieri v čase, kedy v Českej republike čelí politickej kríze, ktorú vyvolali výroky jeho syna, čím sa znovu začalo viac hovoriť o kauze Čapí hnízdo.

"Nikdy neodstúpim, nikdy. Nech si to všetci zapamätajú. Nikdy," povedal Babiš. "Ak budem odvolaný, fajn," dodal.

Všetko má za dobre načasovanú kampaň. "Skvelá akcia hodná rozviedky. Možno zahraničnej, možno českej," vyhlásil Babiš na brífingu pred odletom.

Babišovi sa nepáči, že reportáž prišla v čase, keď bol v zahraničí a tiež kvôli tomu, že je pred 17. novembrom. Opäť zopakoval, že ide o puč Palermo.

Tisíce demonštrantov vo štvrtok žiadali demisiu Babiša:

 

Zeman: Ak padne vláda, poverím Babiša znova

Ak sa na budúci piatok podarí opozícii vysloviť českej vláde nedôveru, prezident Miloš Zeman opäť poverí zostavením nového kabinetu Andreja Babiša (ANO). Povedal to vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Barrandov.

"Mám dva pokusy. Ústava mi umožňuje, aby vláda v demisii vládla niekoľko mesiacov, a to už sa horúce hlavy upokoja a vychladnú," konštatoval Zeman v rozhovore, z ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.

Hlasovanie o nedôvere Babišovej vláde, ktoré vyvolala opozícia, sa v Snemovni uskutoční na budúci piatok. Hlava štátu však neverí, že sa opozícii podarí vládu položiť.

"Domnievam sa, že ak sú poslanci rozumní, ako boli senátori pri voľbe svojho predsedu, tak to bude plesknutie do vody a že návrh na vyslovenie nedôvery (vláde) získa len malú podporu," povedal prezident a spýtal sa, čo by po vyslovení nedôvery vláde bolo krokom B.

"Nemám rád koalície porazených a nemám rád, keď porazení neunesú svoju porážku. Doteraz som nepochopil, prečo ODS alebo Piráti nespolupracovali s vládou," poznamenal český prezident.

Celá kauza, týkajúca sa premiérovho syna Andreja Babiša, sa podľa Zemana onedlho rozplynie. "Moja prognóza? Že sa to skončí, že sa to rozplynie. Že časť slušnejších ľudí si uvedomí, že sa dostala psychickou chorobou mladého Babiša na príliš tenký ľad a v rámci zachovania vlastnej povesti z toho vycúva," uviedol Zeman.

"Viete, v mojom videní sveta, ktoré nikomu nevnucujem, sa stalo stručne povedané to, že pár revolverových novinárov prepadlo v jeho švajčiarskom byte duševne chorého muža a zverejnilo záznam tohto rozhovoru," povedal Zeman.

"V podstate by sa nestalo nič, pretože ten záznam nie je príliš zaujímavý, keby ten muž nebol synom premiéra. Teraz sa musíte pýtať, či ten človek je duševne chorý, alebo nie je. Podľa môjho názoru aj ten záznam svedčí o duševnej chorobe, konkrétne povedané, ako by povedali lekári, o schizofrénii," uviedol český prezident s dodatkom, že sám však nie je lekár. Usudzuje tak však podľa toho, že sa mladý Babiš novinárom zveril s tým, že nevedel, ako dokumenty týkajúce sa kauzy Čapí hnízdo podpisuje.

"Duševne zdravý človek vie, čo podpisuje. Ja tiež musím podpisovať stovky dokumentov," doplnil Zeman. Podľa prezidenta mladý Babiš nebol unesený na Krym manželom svojej lekárky Petrom Protopopovom. To, že odišiel dobrovoľne, dokladajú podľa Zemana fotografie premiérovho syna, ktoré zverejnil denník Právo.

Kauzu okolo údajného únosu Babišovho syna z prvého manželstva na Krym, anektovaný Ruskom, odštartoval v pondelok 12. novembra server Seznam Zprávy, ktorý zverejnil rozhovor so samotným Andrejom Babišom mladším. Ten žije v súčasnosti vo Švajčiarsku u svojej matky. Podľa jeho slov ho na Kryme zadržiaval bývalý vodič spoločnosti Agrofert Petr Protopopov, ktorého manželka-psychiatrička mala podľa dostupných informácií vypracovať správu so záverom, že Babiš mladší nie je zdravotne spôsobilý.

Premiér Babiš označil kauzu za vykonštruovanú a uviedol, že polícia už v máji podozrenie z únosu vyvrátila. Jeho syn podľa neho trpí schizofréniou a návštevu novinárov u syna vo Švajčiarsku charakterizoval ako hyenizmus.

Babiša vyzvali na odstúpenie aj všetky opozičné strany v Poslaneckej snemovni a v uznesení takisto Senát českého parlamentu.

Komentáre ( 0)