25. 11. 2018 07:00 | LONDÝN/kc

Zlodejom na mopedoch vyhlásili vojnu. Drsné metódy londýnskej polície zaberajú

Nové metódy zabrali a postupne sa rozšírili do všetkých policajných zborov naprieč Britániou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/John Gomez

Londýnska Metropolitná polícia sa v posledných rokoch potýka s obrovským nárastom počtu krádeží páchateľov na motorkách. Vojnu so zlodejmi dlho prehrávala, no po zavedení nových metód sa karta začína obracať.

Drzí zlodeji, väčšinou jazdiaci na skútroch, dokázali vo veľmi krátkom čase okradnúť obrovský počet ľudí. Najčastejšie sa zameriavali na chodcov vychádzajúcich z metra, ktorým kradli telefóny, hodinky či tašky. Počas úteku potom zrážali ľudí a často nožmi útočili na každého, kto sa im postavil do cesty. Píše o tom portál Daily Mail.

Za všetko hovoria štatistiky: od januára do októbra 2017 zaznamenali v hlavnom meste 19-tisíc zločinov v súvislosti s páchateľmi na motorkách, v rovnakom období tohto roku počet prípadov klesol až o 36% na 12 500 incidentov.

Za poklesom treba hľadať najmä zmenu taktiky. Zločinci často využívali to, že polícia počas naháňačiek, v snahe zabrániť možným zraneniam chodcov, často musela prenasledovanie ukončiť.

Páchatelia unikali a mali pocit beztrestnosti. Aby ich policajti prestali naháňať, zvykli si dávať z hláv dole prilby, dúfajúc, že muži zákona nebudú riskovať ich životy. Metropolitná polícia na to zareagovala zavedením tréningu špeciálnych manévrov na zastavenie zlodejov.

Takzvaný "taktický kontakt" spočíva v tom, že páchateľa dokážu policajti zastaviť aj počas jazdy. Zozadu narážajú s autami do motorkárov a dávajú si pri tom pozor, aby ich neprešli. Ako vyzerá nebezpečný manéver ukazuje video, ktoré nedávno zverejnili na sociálnej sieti.


zdroj: Youtube/MoreBikes.co.uk

Od zavedenia do praxe takýmto spôsobom zastavili a chytili už 63 zločincov. Londýnska polícia však zdôraznila, že podobné manévre využíva iba v prípadoch, keď sú v ohrození životy chodcov či policajtov.

Novou zbraňou v boji proti zločinu je aj takzvaný "DNA sprej". Jednoduchá pomôcka sa stala dôležitým nástrojom v boji proti zločincom. Policajti ich označia špeciálnym sprejom, ktorý fosforeskuje v tme a je takmer nemožné ho úplne zmyť.

Ukázalo sa, že drsnejší prístup polície zaberá a nové metódy sa postupne rozšírili do všetkých policajných zborov naprieč Britániou. 

Komentáre ( 0)