26. 11. 2018 06:18 | MOSKVA/TASR

Rusko potvrdilo, že strieľalo na ukrajinské lode

Kvôli napätej situácii bude mimoriadne zasadať Bezpečnosná rada OSN.

Rusko sa pokúsilo zabrániť trom plavidlám ukrajinského vojenského námorníctva vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv.
Rusko sa pokúsilo zabrániť trom plavidlám ukrajinského vojenského námorníctva vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv. Foto: TASR/AP

Bezpečnostná rada OSN sa stretne v pondelok na mimoriadnom zasadaní, kde sa bude zaoberať situáciou na Ukrajine. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na americkú veľvyslankyňu pri OSN Nikki Haleyovú.

"Mimoriadne zasadanie Bezpečnostnej rady OSN bolo zvolané na zajtra (pondelok) o 11 h. dopoludnia," Haleyová uviedla na Twitteri. O stretnutie bezpečnostnej rady požiadali podľa diplomatických zdrojov AFP zhodne aj ruská aj ukrajinská strana.

Rusi potvrdili použitie sily

Rusko potvrdilo, že v nedeľu spustilo streľbu na plavidlá ukrajinského námorníctva a zajalo tri z nich v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu. "Na zastavenie ukrajinských vojenských lodí boli použité zbrane," vyhlásil hovorca ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Dodal, že ruské jednotky "vstúpili na tri lode ukrajinského námorníctva a vykonali na nich prehliadku". Podľa Moskvy ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jej výsostných vôd.

 

Ukrajinský parlament bude rozhodovať o vyhlásení stanného práva

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakcii na incident oznámil, že v pondelok zasadne ukrajinský parlament na mimoriadnom rokovaní, kde bude hlasovať o vyhlásení stanného práva. Takisto po mimoriadnom zasadaní Národnej bezpečnostnej a obrannej rady informoval, že do stavu pohotovosti budú uvedené aj vojenské zálohy.

Obe strany sa navzájom obviňujú z provokácií a porušenia medzinárodného práva.

Zajaté lode sa podľa agentúry Reuters nachádzajú v prístavnom meste Kerč:

 

Komentáre ( 0)