26. 11. 2018 22:40 | LONDÝN/TASR

Mayová vyzvala zákonodarcov, aby podporili jej návrh dohody o brexite

Dolná komora o návrhu dohody o odchode Británie z EÚ hlasovať 11. decembra.

Britská premiéra Theresa Mayová.
Britská premiéra Theresa Mayová. Foto: AP Photo/Markus Schreiber

Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok (26. 11.) vyzvala členov dolnej komory britského parlamentu zo všetkých politických strán, aby podporili jej ťažko vybojovanú dohodu o tzv. brexite, informovala agentúra DPA. Dohodu v nedeľu schválili na summite v Bruseli lídri Európskej únie a premiérka sa snaží získať aj podporu verejnosti.

"Naša povinnosť ako parlamentu v najbližších týždňoch je preskúmať túto dohodu do detailov, primerane o nej diskutovať, vypočuť si ľudí z volebných obvodov a rozhodnúť sa, čo je v našom celonárodnom záujme," povedala Mayová členom Dolnej snemovne britského parlamentu.

Parlament podľa nej čelí voľbe medzi prijatím vyrokovanej dohody alebo návratom na začiatok problému. "Obyvatelia Británie od nás chcú, aby sme pokračovali s dohodou, ktorá si ctí referendum a umožní nám ako krajine nájsť spoločnú reč bez ohľadu na to, ako sme hlasovali," povedala Mayová, poukazujúc na 52-percentnú väčšinu, ktorá v hlasovaní v júni 2016 odsúhlasila odchod Británie z EÚ.

Mayová napísala list adresovaný obyvateľom, v ktorom vysvetľuje, prečo si myslí, že by verejnosť mala podporiť jej návrh brexitu. Stanica BBC v nedeľu list v plnom znení zverejnila na svojom webovom portáli.

Dolná komora britského parlamentu bude o Mayovej návrhu dohody o odchode Británie z EÚ hlasovať 11. decembra.

Vláda Konzervatívnej strany premiérky Mayovej má v 650-člennej dolnej komore 315 zákonodarcov a čelí silnej opozícii zo všetkých strán. Časť členov Konzervatívnej strany dokonca tiež vyhlásila, že bude hlasovať proti návrhu dohody.

Mayová vyzvala aj zástupcov najväčšej opozičnej Labouristickej strany, aby v hlasovaní dohodu v národnom záujme podporili.

Líder labouristov Jeremy Corbyn však členov strany vyzýva, aby hlasovali proti dohode.

Pozrite si archívnu reportáž o dohode o brexite, ktorú pripravil Michal Kovačič.

 

Komentáre ( 0)