27. 11. 2018 19:00 | AUCKLAND/TV Markíza

Šťastie v nešťastí. Ďalšie uväznené veľryby sa podarilo zachrániť

Takýmto smutným prípadom sa však zdá sa nedá zabrániť.

Uviaznuté veľryby na Novom Zélande
Uviaznuté veľryby na Novom Zélande Foto: TV Markíza

Nevysvetliteľný úkaz so smutným koncom. Na opustenom pobreží Nového Zélandu uviazlo takmer 150 veľrýb. Drvivá väčšina z nich zomrela. Vedci pritom stále nevedia povedať prečo.

Na opustenej pláži našiel desiatky bezvládnych tiel náhodný turista. Na odľahlé miesta nikto nechodieva. Veľryby sa na pobreží zrejme trápili aj vyše 24 hodín.

Keď na miesto prišli ochranári, bolo už príliš neskoro. Polovica zo 145-ich morských cicavcov bola mŕtva. Zvyšné desiatky veľrýb nebolo možné zachrániť a museli ich dať utratiť.

Neďaleko od nich uviazla ďalšia, menšia skupinka veľrýb. Tento príbeh mal pomerne šťastný koniec. Na pomoc prišlo asi dve stovky aktivistov. Šesť z 10 uviaznutých zvierat sa im podarilo presunúť na iný breh, vypustiť do vody a zachrániť.

Takýmto smutným prípadom sa však zdá sa nedá zabrániť. Vedci doteraz presne nevedia ani prečo sa vôbec dejú. Špekuluje sa, či to nie je ich úmyselná samovražda alebo či nie sú otrávené. Posledná teória ukazuje na polárnu žiaru. Tá mení magnetické pole Zeme, podľa ktorého sa veľryby orientujú. Bez navigácie tak končia namiesto hlbokých vôd, uviaznuté na pláži.

 

Komentáre ( 0)