28. 11. 2018 12:40 | ATÉNY/TASR

Upratovačka si za falšovanie vysvedčenia odsedí 10 rokov, zatiaľ ju dočasne prepustili

Tento prípad vyvolal v Grécku veľkú pozornosť a mnohí kritizovali trest ako neprimerane prísny.

Sudcovské kladivko
Sudcovské kladivko Foto: shuterstock.com

Grécku upratovačku, odsúdenú na desať rokov väzenia za sfalšovanie vysvedčenia, v stredu dočasne prepustili z väzenia. Na slobode bude môcť zostať až do rozhodnutia najvyššieho súdu, informovala agentúra AP. 

Žena sfalšovala vysvedčenie zo základnej školy, aby mohla vykonávať prácu upratovačky. Súd jej za to pôvodne vymeral trest 15 rokov väzenia, ktorý bol neskôr zmiernený na desať rokov. Tento prípad vyvolal v Grécku veľkú pozornosť a mnohí kritizovali trest ako neprimerane prísny.

Súd v meste Larisa v stredu nariadil prepustenie upratovačky na slobodu dovtedy, kým o jej odvolaní nerozhodne najvyšší súd. Oficiálne bola prepustená zo zdravotných dôvodov. Žalobkyňa najvyššieho súdu avizovala, že prípad bude preskúmaný v zrýchlenom konaní. 

Odsúdená žena vychodila len päť tried základnej školy. Pri uchádzaní sa o miesto upratovačky v materskej škole však predložila sfalšovaný doklad o tom, že skončila aj šiestu triedu. Absolvovanie šesťročnej školskej dochádzky je vo verejnom sektore v Grécku podmienkou získania miesta upratovačky.

Kritici verdiktu poukazovali na skutočnosť, že podobného konania sa dopustili aj ďalší zamestnanci, ktorí po odhalení neboli potrestaní alebo dokonca ani prepustení z práce, napísali grécke noviny National Herald.

Komentáre ( 0)