29. 11. 2018 09:44 , článok bol aktualizovaný 29. 11. 2018 21:41 | KYJEV/tvnoviny.sk, TASR

Ukrajinský prezident Porošenko vyzval NATO, aby poslalo lode do Azovského mora

Kremeľ považuje Porošenkovu výzvu adresovanú NATO za provokáciu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval NATO, aby poslalo lode do Azovského mora. Uviedol, že by mohli "pomôcť Ukrajine a postarať sa o bezpečie". Povedal to pre nemecký Bild. 

"Nemecko je jedným z našich najbližších spojencov a dúfame, že krajiny NATO sú pripravené vyslať vojenské lode do oblasti Azovského mora, pomôcť tak Ukrajine a postarať sa o bezpečie," vyhlásil.

NATO už vyjadrilo "plnú podporu" Ukrajine, ktorá nie je členským štátom aliancie.

Kremeľ hovorí o provokácii

Kremeľ považuje Porošenkovu výzvu adresovanú NATO za "súčasť provokácie krátko pred ukrajinskými voľbami". V Moskve to vo štvrtok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že postoj Moskvy k Porošenkovej výzve je "negatívny". "To je vyčerpávajúce," uviedol Peskov. 

Podľa neho "už samotná otázka je zameraná na ďalšie vyvolávanie napätia, na pokračovanie v línii provokácií, ktorej podstatou sú predvolebné politické záujmy prezidenta Porošenka".

Nemci zatiaľ stanovisko nezaujali

Agentúra UNIAN medzičasom citovala nemeckú vládu, ktorá výzvu ukrajinského veľvyslanca, žiadajúceho zosilniť tlak na Rusko a vyslať do Čierneho mora nemecké vojenské lode, odmietla. Podľa nemeckej vlády sú "v súčasnosti najdôležitejšie zdržanlivosť a dialóg".

Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí tento postoj potvrdil, keď uviedol, že "vyslanie nemeckých lodí k pobrežiu Krymu sa neplánuje", pretože Nemecko obe strany žiada "o zdržanlivosť a zníženie eskalácie". 

Dodal, že nemecká vláda zatiaľ nezaujala ani stanovisko k výzvam na sprísnenie sankcií voči Rusku. Debaty o takýchto sankčných opatreniach v súvislosti s krízou v Kerčskom prielive označil hovorca za predčasné. Dodal, že "sankcie nie sú vodovodný kohútik, ktorý sa otvára a zatvára podľa potreby".

Platí stanné právo

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva, ktoré potrvá do 26. decembra.

Zadržiavaných ukrajinských námorníkov prevážajú z Krymu do Moskvy

Ukrajinských námorníkov, ktorých Rusko zadržiava od nedele 25. novembra, keď pri incidente zhabalo aj tri ukrajinské lode, prevážajú z Krymského polostrova anektovaného Rusmi do Moskvy. Tlačovej agentúre AFP to vo štvrtok oznámili dvaja z právnych zástupcov námorníkov.

Krymské súdy tento týždeň poslali 24 ukrajinských členov posádok troch lodí na dva mesiace do väzby napriek medzinárodným výzvam na ich prepustenie. "Prevážajú ich do väznice Lefortovo v Moskve," uviedol ako prvý Džemil Temišev, jeden z advokátov zadržiavaných Ukrajincov.

Temišev dodal, že jemu a niekoľkým ďalším právnikom zakázali návštevu námorníkov v zadržiavacom centre v Simferopole, hlavnom meste Krymu, kam ich tento týždeň už skôr previezli na súdne pojednávanie.

Emine Avamilievová, ďalšia advokátka námorníkov, tiež uviedla, že Ukrajincov "vzali lietadlom" do Moskvy.

Právnici nevedeli povedať, či prepravujú všetkých alebo iba niekoľkých námorníkov.

Ukrajinských členov posádok zadržiavajú od nedele 25. novembra, keď ruské námorné sily zhabali pri pobreží Krymského polostrova tri ukrajinské lode, čo vyvolalo najnebezpečnejšiu krízu medzi oboma bývalými sovietskymi republikami za posledné roky.

Kyjev odsúdil zadržiavanie námorníkov a označil ho za "nezákonné".

Rusko odoláva výzvam na prepustenie Ukrajincov a prezident Vladimir Putin trvá na tom, že ruské sily mali právo lode skonfiškovať.