05. 12. 2018 08:19 , článok bol aktualizovaný 05. 12. 2018 11:27 | WIESBADEN/TASR

Pri raziách proti 'Ndrangheta skončilo v rukách polície 90 ľudí, našli aj množstvo drog

Jeden z hlavných podozrivých je 45-ročný majiteľ pohostinstva.

Nemeckí policajti počas razie proti členom 'Ndranghety v kaviarni Duisburgu.
Nemeckí policajti počas razie proti členom 'Ndranghety v kaviarni Duisburgu. Foto: TASR/DPA

Pri medzinárodnom zásahu proti členom talianskej mafiánskej organizácie 'Ndrangheta zadržali v stredu v štyroch európskych krajinách a juhoamerickom Suriname okolo 90 podozrivých. V rámci operácie podľa predbežných údajov zhabali aj 3000-4000 kilogramov kokaínu a 140 kilogramov tabletiek extázy. Oznámila to agentúra EÚ pre justičnú spoluprácu Eurojust.

Viceprezident Eurojustu Filippo Spiezia na tlačovej konferencii v Haagu označil operáciu Nemecka, Talianska, Holandska a Belgicka za "mimoriadny úspech". Najväčšiu operáciu svojho druhu v Európe umožnilo podľa jeho slov vytvorenie spoločného medzištátneho tímu vyšetrovateľov, ktorý na prípade začal pracovať ešte v úvode roku 2016, informovala agentúra DPA.

Taliansky protimafiánsky prokurátor Federico Cafiero de Raho však poukázal na to, že 'Ndrangheta je naďalej silná a nebezpečná. Podľa jeho slov má aj kontakty s drogovými kartelmi v Kolumbii a Mexiku.

Medzinárodnú akciu nazvanú "Pollino" koordinoval európsky justičný orgán Eurojust, podľa ktorého ide o výsledok spoločnej práce vyšetrovateľov, začatej v roku 2016.

O 90 zadržaných informovala už predtým talianska polícia, podľa ktorej sa razie konali aj v krajinách Južnej Ameriky. Zadržaní sú podľa nej podozriví okrem iného z obchodovania s drogami, prania peňazí a členstva v mafiánskej organizácii.

V Nemecku zadržali dosiaľ 14 podozrivých, policajná akcia však stále pokračuje, oznámili tamojšie úrady. Duisburský vrchný prokurátor Horst Bien v Haagu uviedol, že vyšetrovanie prebieha voči 47 obvineným osobám. Od stredajšieho rána podľa neho v spolkovej republike prehľadali 65 objektov, pričom zhabali majetok v celkovej hodnote okolo piatich miliónov eur, predovšetkým v Severnom Porýní-Vestfálsku, no tiež Bavorsku.

Denník Bild predtým priniesol správu o tom, že v Nemecku prehľadali celkovo viac než 100 objektov, medzi nimi aj pizzerie. Týždenník Spiegel na svojom webe informoval, že v nasadení bolo 440 príslušníkov Spolkového kriminálneho úradu (BKA) a Spolkovej polície, ako aj stovky príslušníkov krajinských policajných orgánov.

V Belgicku zadržali podľa tamojšej federálnej polície rovnako 14 osôb.

 

Poskytnutie ďalších informácií avizovali neskôr v priebehu dňa aj nemecký úrad BKA i talianski vyšetrovatelia.

Kalábrijská 'Ndrangheta je v súčasnosti považovaná za najsilnejšiu z talianskych mafiánskych organizácií - a jednu z najsilnejších takýchto skupín na svete. Má dominantné postavenie pri pašovaní drog do Európy, peniaze však získava aj obchodovaním so zbraňami, praním peňazí a vďaka korupcii, približuje DPA.

Experti odhadujú, že 'Ndrangheta ročne celosvetovo zarobí 50-100 miliárd eur. Podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) má približne 6000 členov v 160 tzv. klanoch.

Komentáre ( 0)