08. 12. 2018 12:00 , článok bol aktualizovaný 08. 12. 2018 21:15 | PARÍŽ/TASR

Do protestov sa zapojilo cez 30-tisíc ľudí, polícia použila slzotvorný plyn

Prívrženci hnutia "žltých viest" začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov.

Protivládne protesty v Paríži
Protivládne protesty v Paríži Foto: TASR

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v sobotu večer vyhlásil, že násilie sprevádzajúce protesty v Paríži je napriek izolovaným potýčkam "pod kontrolou", označil ho však za "absolútne neprijateľné". Informovala o tom agentúra AP.

Castaner oznámil, že v sobotu počas protestov utrpelo zranenia 135 ľudí vrátane 17 policajtov. "Výnimočné" bezpečnostné opatrenia podľa jeho slov umožnili polícii zadržať takmer 1000 osôb.

Minister odhadol, že vo francúzskej metropole sa do sobotňajších akcií zapojilo 10.000 protestujúcich z tzv. hnutia žltých viest, pričom v celej krajine protestovalo okolo 125.000 ľudí.

Demonštranti v Paríži sa v priebehu dňa znova dostali do zrážok s políciou, vzhľadom na rozsiahle bezpečnostné opatrenia sa však zjavne nezopakovala situácia z uplynulého víkendu plného ničivých výtržností, najhorších v hlavnom meste za niekoľko desaťročí.

Napriek tomu protestujúci aj túto sobotu podpaľovali autá, zapaľovali barikády a rozbíjali výklady v centre mesta, ktorého ulicami prechádzali - vôbec po prvý raz v Paríži - obrnené vozidlá poriadkových síl, napísala agentúra AFP.

Výkriky vyzývajúce na odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona sa zmiešali z mrakmi slzotvorného plynu, ktorým polícia zasahovala na bulvári Champs-Élysées, a na rôznych miestach stúpali do vzduchu husté stĺpy čierneho dymu. Výtržníci vyplienili početné obchody.

Protivládne protesty v Paríži
Protivládne protesty v Paríži Foto: TASR
 

"Počasie je mizerné a taká je aj táto vláda," kričala skupinka protestujúcich, keď začal padať slabší dážď.

Vláda vyhlásila "nulovú toleranciu" voči anarchistickým, pravicovým alebo iným výtržníkom snažiacim sa spôsobiť ďalšiu spúšť na protestoch, ktoré vyvolali najhoršiu krízu počas Macronovho pôsobenia na poste prezidenta.

Premiér Édouard Philippe gratuloval polícii k bezpečnostnej operácii a prisľúbil, že Macron bude riešiť obavy protestujúcich zo zvyšujúcich sa životných nákladov.

"Dialóg sa začal a musí pokračovať," povedal Philippe v televíznom vystúpení. "Prezident prehovorí a navrhne opatrenia, ktoré podporia tento dialóg."

Komentáre ( 0)