10. 12. 2018 11:14 | MARRÁKEŠ/TASR

Na konferenci OSN schválili globálny pakt o migrácii

Voči tomuto dohovoru však vyjadrilo námietky viacero európskych štátov vrátane Slovenska.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres na konferencii OSN
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres na konferencii OSN Foto: TASR

Na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v marockom Marrákeši schválili v pondelok zástupcovia zo 164 krajín globálny pakt o migrácii. Účastníci schválili pakt aklamáciou na začiatku dvojdňovej konferencie, uviedla agentúra AP.

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru však medzičasom vyjadrili objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového právne nezáväzného dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Text sa stal terčom kritiky pravicových európskych politikov, podľa ktorých by mohol prispieť k ešte väčšej migrácii.

Šéf OSN v Marrákeši vyvracal "klamstvá" a "mýty" ohľadne migračného paktu

Generálny tajomník OSN António Guterres sa v pondelok - na úvod dvojdňovej medzinárodnej konferencie v Marrákeši - pokúsil rozptýliť "klamstvá" a "mýty", ktoré sa podľa neho spájajú s globálnym paktom o migrácii.

Globálny migračný pakt má podľa Guterresa napomôcť, aby migrácia prebiehala bezpečným, humánnym a usporiadaným spôsobom, čo má zamedziť zbytočnému utrpeniu a chaosu.

Upozornil pritom na skutočnosť, že od roku 2000 prišlo o život už viac ako 60-tisíc migrantov, čo je podľa neho hanbou pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Guterres zdôraznil, že globálny pakt má nezáväzný charakter a žiadnej krajine sveta nenariaďuje, akú migračnú politiku má praktizovať.

Vyjadril pritom presvedčenie, že sa k dohovoru časom pridajú aj tie krajiny, ktoré nevyslali svojich zástupcov na konferenciu do Marrákešu.

 

Komentáre ( 0)