10. 12. 2018 17:15 , článok bol aktualizovaný 10. 12. 2018 20:49 | LONDÝN/TASR

Mayová odložila hlasovanie o brexite, vláda sa pripravuje na brexit bez dohody

Jedným z dôvodov je otázka tzv. backstopu

Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok zákonodarcom z Dolnej snemovne britského parlamentu povedala, že vláda zintenzívnila prípravu na možnosť odchodu Británie z Európskej únie bez dohody. Informáciu priniesla agentúra AP.

Premiérka tvrdí, že jej návrh dohody o tzv. brexite vyrokovaný s EÚ je stále najlepšou alternatívou. Akákoľvek dohoda si bude vyžadovať kompromis, povedala premiérka. Vláda však podľa jej slov musí byť pripravená na možnosť, že krajina bude fungovať bez dohody na presných podmienkach brexitu.

Britská premiérka v pondelok odložila hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite, ktoré bolo naplánované na utorok. Dohodu by podľa nej parlament neschválil.

Členovia Dolnej snemovne z opozičnej Labouristickej strany počas Mayovej vystúpenia v parlamente žiadali premiérkino odstúpenie. Líder labouristov Jeremy Corbyn situáciu opísal ako bezprecedentnú a vážnu. "Vláda stratila kontrolu nad udalosťami a je v úplnom chaose," povedal.

 

Predseda Európskej rady Donald Tusk v pondelok oznámil, že Európska únia nebude s britskou vládou znova prerokúvať dohodu o tzv. brexite, informovala agentúra AP. Lídri EÚ sa však na summite EÚ koncom týždňa budú zaoberať aj možnosťami, ako Británii pomôcť dosiahnuť schválenie dohody.

"Dohodu - vrátane záložného plánu backstop - znovu prerokúvať nebudeme; sme však pripravení diskutovať o tom, ako Británii pomôcť k dosiahnutiu schválenia dohody," oznámil Tusk na Twitteri.

Účastníci summitu sa tiež budú zaoberať pripravenosťou na možnosť odchodu Británie z EÚ bez dohody.

Lídri krajín EÚ sa stretávajú v Bruseli v dňoch 13. a 14. decembra. Témou rokovaní má byť okrem brexitu i migrácia a dlhodobý rozpočet EÚ.

Komentáre ( 0)