11. 12. 2018 06:24 | LONDÝN/TASR

Mayová sa stretne s lídrami EÚ, bude s nimi rokovať o záchrane dohody

Šéfka britskej vlády vyhlásila, že potrebuje "ďalšie záruky" ohľadom hraničného plánu Severného Írska.

Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová sa stretne s európskymi lídrami a predstaviteľmi EÚ, s ktorými bude rokovať o záchrane dohody o tzv. brexite. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

Mayová bude hovoriť s holandským premiérom Markom Ruttem a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou po tom, ako došlo k odkladu konečného hlasovania britských zákonodarcov o danej dohode. Šéfka britskej vlády vyhlásila, že potrebuje "ďalšie záruky" ohľadom hraničného plánu Severného Írska na to, aby získala podporu v dolnej snemovni.

Predseda Európskej rady Donald Tusk trvá na tom, aby EÚ "znovu neprejednávala", uviedol však, že lídri budú diskutovať o tom, ako "pomôcť pri ratifikovaní Británie".

Britská ministerka práce a dôchodkov Amber Ruddová povedala, že ďalšie rokovania s Bruselom sa budú zameriavať na otázku írskych hraníc, ktorá podľa Mayovej spôsobuje "značné znepokojenie" v radoch poslancov.

Mayovej náhly obrat do protismeru - po opakovaných prísľuboch, že hlasovanie sa uskutoční - prinútil lídra labouristov Jeremyho Corbyna, aby požiadal na utorok trojhodinové mimoriadne rokovanie.

Hlavný konzervatívny stúpenec brexitu Jacob Rees-Mogg uviedol, že Mayovej chýba "guráž" na to, aby poslancom predložila svoju "nedoručiteľnú" dohodu. Na dohodu o brexite nie je stanovený žiadny termín, avšak britská premiérka naznačila, že konečným termínom pre dané hlasovanie je 21. január.

Komentáre ( 0)