11. 12. 2018 21:18 , článok bol aktualizovaný 12. 12. 2018 06:49 | ŠTRASBURG/TASR

Streľba na vianočných trhoch v Štrasburgu: Zomreli traja ľudia, útočník je na úteku

Ďalších 14 ľudí je zranených.

Vianočné trhy v Štrasburgu.
Vianočné trhy v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Pri streľbe v centre francúzskeho Štrasburgu zomreli v utorok večer traja ľudia a 13 ďalších utrpelo zranenia, z nich šesť vážne, oznámil minister vnútra na tlačovom brífingu. Podľa jeho slov útočník sa dvakrát dostal do konfrontácie s policajtmi, ale ušiel.

Teroristický útok vo Francúzsku.
Teroristický útok vo Francúzsku. Foto: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias
 

Polícia pozná totožnosť strelca na úteku. Podľa serveru denníka Le Figaro je ním 29-ročný Chekatt Chérif, ktorý sa narodil v Štrasburgu a má kriminálnu minulosť. Policajná prefektúra uviedla, že bezpečnostné zložky muža viedli vo zväzku Fichte S, teda ako radikalizovanú osobu predstavujúcu bezpečnostné riziko. Údajne je po strete s políciou zranený.

Identifikovaná bola zatiaľ len jedna obeť - ide o 45-ročného turistu z Thajska. Do Štrasburgu pricestoval spolu s manželkou len niekoľko hodín pred útokom.

Podľa serveru denníka Le Monde sa policajná akcia presunula do štvrte Neudorf južne od centra mesta. Útočník bol podľa polície pred svojím útekom pri prestrelke s bezpečnostnými silami zranený. Niektoré zdroje uvádzali, že útočník bol obkľúčený, podľa starostu Riesa ale údajný páchateľ streľby zatiaľ nebol lokalizovaný.

Útočník začal okolo 20. hodiny paľbu na Place Kleber, jednom z námestí v centre, kde prebiehajú predvianočné trhy. Bolo tam preto viac ľudí ako zvyčajne. Uzavreté bolo aj námestie Place Gutenberg v blízkosti slávnej štrasburskej katedrály.

Útočník bol väznený vo Francúzsku, Nemecku i Švajčiarsku

Páchateľ utorkového útoku v Štrasburgu je rodák z tohto mesta a polícia ho poznala ako páchateľa trestných činov, nie však v súvislosti s terorizmom. (RTBF)

Vianočné trhy v Štrasburgu zostanú zatvorené

Vianočné trhy v historickom jadre francúzskeho mesta Štrasburg zostanú prinajmenšom v stredu zatvorené. Oznámil to štrasburský primátor Roland Ries, ktorý súčasne vyhlásil 12. december za deň smútku.

Vlajky v meste budú stiahnuté na pol žrde a na magistráte verejnosti sprístupnia kondolenčná kniha.      Všetky predstavenia a zábavné podujatia sú v meste zrušené. V materských a základných školách bolo zrušené vyučovanie.

Na základe obežníka miestneho policajného prefekta sú zakázané aj všetky verejné zhromaždenia. Toto nariadenie bolo vydané s cieľom uľahčiť bezpečnostným zložkám pátranie po páchateľovi útoku, ktorý je na úteku.

Pri domovej prehliadke našli granáty

Zdroj blízky vyšetrovaniu Le Monde potvrdil, že polícia v utorok ráno vykonala v útočníkovom bydlisku domovú prehliadku v Neudorf. V byte sa údajne našli granáty. Prehliadka bola vykonaná v čase, keď nebol doma, preto nebol zadržaný.

Muž, ktorý spustil paľbu do ľudí, podľa výpovedí svedkov vykrikoval "Alláhu akbar!", čo v preklade znamená "Boh je veľký". Na tlačovej konferencii o tom v stredu informoval parížsky prokurátor Rémy Heitz.

Ďalej uviedol, že polícia v noci na stredu zadržala štyri osoby napojené na hlavného podozrivého zo spáchania tohto útoku.

Na tlačovej konferencii Heitz spresnil, že útočník bol vyzbrojený strelnou zbraňou a nožom. Strieľal aj na vojakov, ktorí na ulici hliadkovali v rámci operácie Sentinelle a ktorí streľbu opätovali, pričom ho zranili do ramena.

Páchateľ následne z miesta činu ušiel. Použil na to taxík, ktorého vodiča žiadal, aby ho odviezol do štvrte Neuhof.

Podľa prokurátora muž taxikárovi povedal, že v utorok ráno polícia uňho doma urobila bytovú prehliadku a našla tam granát. Práve tieto informácie vyšetrovateľom pomohli identifikovať páchateľa streľby v Štrasburgu.

Pri vystupovaní z taxíka muž opäť narazil na policajnú hliadku a znova došlo k prestrelke. Momentálne je podozrivý stále na úteku.


Francúzi zvyšujú stupeň teroristickej hrozby a posilňujú kontroly na hraniciach

Francúzska vláda zvýšila stupeň teroristického ohrozenia a poslala do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily. V stredu skoro ráno, po útoku na tamojšom svetoznámom vianočnom trhu, to oznámil minister vnútra Christophe Castaner. "Vláda sa teraz rozhodla vyhlásiť stupeň 'hroziaci teroristický útok', pričom sa zavádzajú posilnené kontroly na hraniciach," uviedol minister vnútra na tlačovom brífingu v Štrasburgu, ktorý je sídlom viacerých európskych inštitúcií vrátane Európskeho parlamentu a nachádza sa v blízkosti nemeckých hraníc.

Kontroly budú takisto posilnené "na všetkých vianočných trhoch, ktoré sa konajú po celom Francúzsku, aby sme zabránili napodobňovaniu útokov", dodal Castaner. Minister ďalej oznámil, že miestne úrady v Štrasburgu zakážu demonštrácie, aby sa bezpečnostné sily mohli sústreďovať na pátranie po mužovi podozrivom zo streleckého útoku v blízkosti vianočného trhu, ku ktorému došlo v utorok okolo 20.00 h SEČ.

Všetky školy budú podľa ministra v stredu otvorené, ale rodičia budú môcť nechať svoje deti doma, ak si to budú želať. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

Francúzska prokuratúra začala utorkový útok v Štrasburgu vyšetrovať ako teroristický čin.

 


Komentáre ( 0)