12. 12. 2018 09:17 | LONDÝN/TASR

Mayová získala dostatočnú podporu, aby prežila hlasovanie o nedôvere

Ak príde o post šéfky strany, pravdepodobne skončí aj ako predsedníčka vlády.

Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová Foto: TASR/AP
Britská premiérka Theresa Mayová získala dostatočnú podporu, aby prežila stredajšie hlasovanie o nedôvere v rámci jej Konzervatívnej strany. Doposiaľ totiž 158 poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z Konzervatívnej strany verejne prisľúbilo, že ju v hlasovaní podporí. Informovala o tom spravodajská televízna stanica Sky News.

Mayová potrebuje, aby ju pri hlasovaní podporilo práve najmenej 158 konzervatívnych poslancov.

Hlasovanie o nedôvere Mayovej ako líderke strany bolo iniciované po tom, ako sa za jej odchod vyslovilo viac ako 48 (15 percent) z 315 konzervatívnych členov Dolnej snemovne. Nespokojenci svoj postoj tlmočili formou listov, ktoré zaslali Grahamovi Bradymu, šéfovi vplyvnej skupiny konzervatívnych členov Snemovne, takzvaného Výboru 1922.

Nespokojnosť s Mayovou v radoch jej vlastnej Konzervatívnej strany prehĺbila ňou dosiahnutá predbežná dohoda o tzv. brexite, ako aj skutočnosť, že odložila hlasovanie o nej, pôvodne naplánované na utorok.

Hlasovanie sa uskutoční medzi 18.00 a 20.00 h miestneho času (19.00 - 21.00 h SEČ), výsledky sa očakávajú okolo 22.00 h SEČ.

Mayová z postu premiérky neodstúpi

Theresa Mayová v stredu povedala, že bude zo všetkých síl vzdorovať hlasovaniu o nedôvere, ktorú jej ako líderke strany chcú vysloviť konzervatívni poslanci. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

"Som pripravená dokončiť začatú prácu," povedala v súvislosti s brexitom britská premiérka a zopakovala, že jej povinnosťou je splniť vôľu väčšiny voličov z referenda o vystúpení Británie z EÚ.

"Zmena vedenia by ohrozila našu budúcnosť. Slúžim národnému záujmu, dohoda o brexite je na dosah," povedala Mayová pred sídlom britských premiérov na Downing Street v Londýne po tom, čo poslanci Konzervatívnej strany rozhodli, že v stredu večer budú hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke, ktorá by skončila ako líderka strany a pravdepodobne aj ako predsedníčka vlády.

Komentáre ( 0)