12. 12. 2018 22:00 | ŠTRASBURG/TASR

Podozrivý z útokov v Štrasburgu páchal zločiny už ako tínedžer

Predpokladaný útočník, identifikovaný ako 29-ročný Chérif Chekatt, sa narodil v Štrasburgu.

Pietne miesto na znak úcty obetiam útoku v Štrasburgu.
Pietne miesto na znak úcty obetiam útoku v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Muž podozrivý z utorňajšieho útoku strelnou zbraňou pri vianočných trhoch v centre francúzskeho Štrasburgu má mnoho záznamov v trestnom registri a prvýkrát bol usvedčený z trestného činu už ako 13-ročný.

Povedal to v stredu francúzsky minister vnútra Christophe Castaner, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AP.

Predpokladaný útočník, identifikovaný ako 29-ročný Chérif Chekatt narodený v Štrasburgu, mal podľa neho už vo veku desať rokov "správanie spadajúce do pôsobnosti trestného práva".

Minister sa tak vyjadril pred členmi francúzskeho parlamentu, zatiaľ čo stovky policajtov a vojakov pokračovali v pátraní po Chekattovi na úteku.

Výsledkom streľby v centre Štrasburgu sú dvaja mŕtvi, jedna osoba v stave mozgovej smrti a 12 zranených.

Dolná komora francúzskeho parlamentu si uctila obete útoku minútou ticha.
Parížsky prokurátor Rémy Heitz v stredu informoval, že Chekatt bol pre políciu i justíciu "veľmi známym" delikventom a v minulosti bol odsúdený nielen vo Francúzsku, ale aj v Nemecku a Švajčiarsku.

Heitz takisto potvrdil, že francúzske bezpečnostné zložky viedli na tohto muža tzv. spis typu S, čo znamená, že ho podozrievali z islamistickej radikalizácie a možného napojenia na teroristické bunky.

Francúzske orgány necelých 24 hodín po útoku z utorňajšieho večera zverejnili podobizeň hľadaného Chekatta, doplnenú upozornením, že ide o "nebezpečného jednotlivca", proti ktorému nemá verejnosť v žiadnom prípade zasahovať.

Bezpečnostné zložky v rámci pátrania zatarasili mosty spájajúce Štrasburg so susedným Nemeckom.

Francúzsky premiér Édouard Philippe medzitým oznámil sprísnenie bezpečnostných opatrení na miestach, kde sa konajú vianočné trhy.

Medzi obeťami Thajčan

Thajské veľvyslanectvo v Paríži potvrdilo, že medzi obeťami je aj 45-ročný Thajčan. Oznámila to v stredu hovorkyňa thajského ministerstva zahraničných vecí, ktorej slová citovala agentúra AP.

Thajčan Anupong Suebsamarn pricestoval do Štrasburgu spolu so svojou manželkou len v utorok ráno. Jeho manželka útok prežila a je v starostlivosti miestnych úradov.

Medzi zranenými v kritickom stave je aj 28-ročný taliansky novinár Antonio Megalizzi, ktorý v Štrasburgu pokrýval plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu.

Pri útoku ho strelec zasiahol do hlavy. Talianska agentúra ANSA informovala, že do Štrasburgu za ním vycestovali rodičia, sestra i priateľka.

Komentáre ( 0)