13. 12. 2018 06:06 | BOGOTA/TASR

Venezuelský prezident obvinil poradcu Bieleho domu z plánovania jeho vraždy

John Bolton bol podľa neho určený za hlavu zosnovania pokusu o štátny prevrat.

Nicolas Mmaduro
Nicolas Mmaduro Foto: TASR

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil v stredu poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Johna Boltona z naplánovania jeho vraždy a vyškolenia jednotiek s cieľom uskutočniť útoky v tejto juhoamerickej krajine. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"John Bolton bol určený za hlavu zosnovania pokusu o štátny prevrat - naplánovania vraždy Nicolása Madura a dosadenia dočasnej vlády," citovala prezidenta tamojšia rozhlasová stanica Unión Radio.

Maduro obvinil Boltona z vyškolenia "žoldnierskych a polovojenských síl" v spolupráci s kolumbijským prezidentom Ivánom Duqueom. Na území kolumbijského departmentu Norte de Santander sa podľa neho zúčastnilo na cvičeniach vyše 700 členov kolumbijských a venezuelských polovojenských jednotiek.

Maduro dodal, že v Spojených štátoch absolvovali výcvik príslušníci špeciálneho komanda, ktorých úlohou bolo zaútočiť na venezuelské letecké základne. Svoje tvrdenia však doposiaľ nepodložil dôkazmi.

Už predtým obvinil Washington z pomáhania páchateľom útoku dronom, ku ktorému voči nemu došlo 4. augusta v hlavnom meste Caracas, ako aj z vedenia hospodárskej vojny proti Venezuele.

K Madurovmu obvineniu došlo dva dni po tom, ako vo Venezuele pristáli v pondelok dva ruské strategické bombardéry Tu-160 s cieľom zúčastniť sa na miestnych leteckých cvičeniach. Tento krok je viacerými činiteľmi interpretovaný ako snaha brániť Venezuelu pred prípadným útokom zo Západu.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v reakcii na príchod ruských lietadiel povedal: "Dve skorumpované vlády plytvajú verejnými zdrojmi, umlčiavajú občianske slobody a voľnosť, zatiaľ čo ich ľud trpí."

Komentáre ( 0)