13. 12. 2018 09:30 | MOSKVA/TASR

Ruská odveta: Slovenského diplomata vyhlásili za nežiaducu osobu

Je to zrejme reakcia za vyhostenie ruského diplomata.

Červené námestie v Moskve
Červené námestie v Moskve Foto: Shutterstock/Viacheslav Lopatin

Rusko vyhlásilo slovenského vojenského diplomata za personu non grata (nežiaducu osobu). Urobilo tak v reakcii na nedávne vyhostenie ruského diplomata na Slovensku pre podozrenia zo špionáže. Informoval o tom vo štvrtok ruský spravodajský portál Meduza.

 

Ako podľa agentúry TASS uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, slovenský diplomat musí územie Ruskej federácie opustiť do 48 hodín.

Príslušnú nótu doručili veľvyslancovi SR v Moskve 11. decembra, informovala Zacharovová.

Ruský diplomat bol z Bratislavy vyhostený 22. novembra a Slovensko musel opustiť do 48 hodín. Podľa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho ruský diplomat vykonával činnosť, ktorá už nebola v súlade s tým, ako sa má diplomat na území krajín Európskej únie a NATO správať. Pellegrini poznamenal, že išlo o diplomatického pracovníka Úradu pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie v SR.

Ruské ministerstvo označilo krok Slovenska za nepriateľskú akciu a avizovalo recipročné kroky.

Slovensko bez reakcie

Rezort diplomacie vyhlásenie slovenského diplomata v Rusku za nežiaducu osobu nebude komentovať. Rusko ku kroku pristúpilo v reakcii na nedávne vyhostenie ruského diplomata na Slovensku pre podozrenia zo špionáže.

Komentáre ( 0)