13. 12. 2018 21:37 , článok bol aktualizovaný 14. 12. 2018 06:09 | PARÍŽ/rd

Islamský štát: Strelec pri vianočnom trhu v Štrasburgu bol jedným z našich vojakov

Charifa Chekatta polícia zabila pri prestrelke.

Francúzski policajti počas pátrania po podozrivom z útoku v Štrasburgu.
Francúzski policajti počas pátrania po podozrivom z útoku v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Parížska prokuratúra, ktorá má na starosti teroristické prípady na území Francúzska, vo štvrtok neskoro večer oznámila, že muž zabitý pri večernej prestrelke s políciou v Štrasburgu bol identifikovaný ako hlavný podozrivý z útoku v blízkosti vianočného trhu. Podozrivý zabil v utorok na trhu troch ľudí a ďalších 13 zranil. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Prokuratúra identifikovala muža ako 29-ročného Charifa Chekatta, po ktorom polícia pátrala od utorkového útoku pri vianočnom trhu v centre Štrasburgu.

Chérif Chekatt, podozrivý páchateľ zo streľby v Štrasburgu
Chérif Chekatt, podozrivý páchateľ zo streľby v Štrasburgu Foto: TASR
 

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner už skôr oznámil, že polícia sa pokúsila muža podobajúceho sa na Chekatta zatknúť, ale ten na príslušníkov spustil paľbu. Polícia tiež odpovedala streľbou a zabila ho.

Strelec bol jedným z našich "vojakov", vyhlásili islamisti

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) prostredníctvom propagandistickej agentúry Amák na Twitteri uviedla, že strelec na obľúbenom vianočnom trhu v Štrasburgu je jedným z jej "vojakov". Vykonal "operáciu, ktorou reagoval na výzvy útočiť na občanov krajín koalície", dodal IS. A myslel tým medzinárodnú koalíciu pod vedením USA, ktorá od roku 2014 podniká nálety proti džihádistom a poskytuje výcvik silám bojujúcim proti IS v Sýrii aj Iraku.

Komentáre ( 0)