14. 12. 2018 12:34 | PARÍŽ/TASR

Po útoku v Štrasburgu skončilo vo väzbe 7 ľudí, trhy už zase otvorili

Útočníka policajti zlikvidovali vo štvrtok večer.

Francúzski policajti hliadkujú na ulici v štvrti  Neudorf v Štrasburgu.
Francúzski policajti hliadkujú na ulici v štvrti Neudorf v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Parížsky prokurátor Rémy Heitz v piatok v Štrasburgu informoval, že v súvislosti s utorkovým útokom v Štrasburgu zostáva zadržaných sedem osôb. Medzi nimi sú aj štyria príbuzní predpokladaného páchateľa útoku Chérifa Chekatta a traja ľudia z jeho blízkeho okolia.

Heitz na tlačovej konferencii informoval, že utorkový útok si vyžiadal najmenej tri obete na životoch. Jedna osoba je naďalej v stave mozgovej smrti. Spresnil tiež, že stav jedného zo zranených je kritický. Hospitalizované zostávajú štyri osoby. Troch ľudí už medzičasom prepustili z nemocníc.

Prokurátor informoval, že pátranie bezpečnostných zložiek po páchateľovi útoku, ktorý bol na úteku 48 hodín, sa sústreďovalo na štvrť Neudorf na juhu Štrasburgu, kde ho napokon vo štvrtok večer zlikvidovala trojčlenná policajná hliadka. 

Heitz objasnil, že policajti počas hliadkovania spozorovali podozrivého muža, ktorý zodpovedal popisu osoby hľadanej v súvislosti s utorkovým útokom v centre mesta.
Keď sa ho snažili zadržať, muž spustil paľbu. Dvaja z troch policajtov streľbu opätovali, pričom Chekatta smrteľne postrelili.

Parížska prokuratúra, ktorá prípad prevzala hneď v utorok, následne rozšírila doteraz vznesené obvinenia aj o pokus o vraždu verejného činiteľa. 

Vyšetrovatelia sa teraz podľa Heitza sústredia aj na pátranie po Chekattových prípadných komplicoch.

Prokurátor doplnil, že v rámci pátrania po útočníkovi na úteku sa uskutočnilo viacero policajných prehliadok bytov a množstvo výsluchov. Na telefónnom čísle 917, ktoré polícia zriadili na zber informácií o hľadanej osobe, bolo prijatých vyše 800 telefonátov, dodal Heitz.

Trhy sú už zase otvorené

Vianočné trhy v Štrasburgu znovu otvorili znovu pre verejnosť v piatok o 11.00 h SEČ. Trhy boli zavreté dva dni - od utorka večera, keď v ich tesnej blízkosti došlo k útoku, ktorý si vyžiadal najmenej tri obete. Informovali o tom francúzske médiá s tým, že na znovuotvorenie trhov zavítal aj minister vnútra Christophe Castaner.

V areáli trhov a okolí sú posilnené hliadky príslušníkov polície a armády.
Štrasburský primátor Roland Ries doplnil, že v bezpečnostných opatreniach na vianočných trhoch a v ich okolí došlo k "niekoľkým zmenám". 

Počet vchodov na trhy sa znížil z 19 na 15, pričom hliadkovať pri nich budú spoločne policajti a príslušníci súkromných bezpečnostných služieb. 

Zmenili sa aj otváracie hodiny a trhy budú otvorené od 11.00 h do 20.00 h - predtým bola cez víkend "záverečná" o 22.00 h. 

Do posledného dňa vianočných trhov nebudú obsluhované zastávky električiek, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ich dejiska.

Ako spresnil minister vnútra Castaner, rozhodnutie o znovuotvorení trhov bolo prijaté ešte pred tým, ako polícia vo štvrtok večer zlikvidovala predpokladaného páchateľa útoku Chérifa Chekatta.

Komentáre ( 0)