15. 12. 2018 17:31 | PARÍŽ/TASR

Protesty žltých viest majú menej účastníkov. Vyžiadali si siedmu obeť

Siedmou obeťou je Belgičan, ktorý si pri šoférovaní nevšimol cúvajúci kamión a narazil doň.

Protesty žltých viest.
Protesty žltých viest. Foto: AP Photo/Kamil Zihnioglu

Na sobotňajších protivládnych protestoch vo Francúzsku sa podľa bilancie z prvej polovice dňa zúčastnilo okolo 33.500 ľudí. Informovalo o tom ministerstvo vnútra, ktoré súčasne poukázalo na to, že za rovnaký časový úsek minulú sobotu registrovalo v celej krajine 77.000 účastníkov protestu "žltých viest".

Do centra Paríža prišlo niečo cez 3000 ľudí. Ich zhromaždenia na svetoznámej triede Champs-Élysées a na námestí Place de l'Opéra boli väčšinu času pokojné, i keď na niektorých miestach sa situácia vystupňovala a polícia musela zasahovať použitím slzotvorného plynu.

Parížska polícia v súvislosti s protestmi zadržala 85 ľudí, dodala agentúra AFP.

Spravodajský portál LCI informoval, že podľa údajov z policajných prefektúr veľkých miest majú sobotné protestné zhromaždenia oveľa menej účastníkov ako tie z uplynulej soboty.
V Lyone sa pred tamojším justičným palácom zišla asi len stovka ľudí - minulú sobotu ich bolo do 10.000. Oveľa nižšie počty demonštrantov hlásia aj z Bordeaux (1000 proti 4500), Marseille (1000 proti 2000), Toulouse (850 proti 5500) či Caen (300 proti 1000).

Protesty tzv. žltých viest neprestávajú napriek tomu, že prezident Emmanuel Macron v pondelok avizoval zvýšenie minimálnej mzdy o 100 eur, oslobodenie príjmu za prácu nadčas od daní, ako aj opatrenia na podporu seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur. Požiadal tiež firmy, aby svojim zamestnancom vyplatili koncoročný bonus, ak im to ekonomická situácia umožňuje.

Francúzske médiá v sobotu informovali, že do ulíc francúzskych miest vyšli aj poslanci vládnej strany Republika v pohybe (LREM), aby "žltým vestám" vysvetľovali opatrenia oznámené Macronom.

Podľa francúzskych médií v tábore žltých viest došlo k rozkolu: kým ich umiernená časť vyzýva na "prímerie" a začatie dialógu, radikálna časť chce pokračovať v pouličných protestoch a dosiahnuť ďalšie sociálne a ekonomické výhody.

Francúzska vláda okrem toho tento týždeň "žlté vesty" vyzvala, aby odvolali na sobotu naplánované zhromaždenia, pričom uviedla, že pokračovanie protestov je nerozumné v atmosfére, ktorá vznikla v dôsledku útoku na vianočných trhoch v Štrasburgu. Vláda poukázala aj na únavu príslušníkov policajných zložiek po vyše troch týždňoch mobilizácie "žltých viest".

Francúzske médiá súčasne informovali, že počet ľudí, ktorí vo Francúzsku prišli o život v súvislosti s protivládnymi protestmi, sa zvýšil na sedem.

Siedmou obeťou je Belgičan, ktorý si pri šoférovaní nevšimol cúvajúci kamión a narazil doň. K nehode došlo v piatok podvečer v blízkosti francúzsko-belgickej hranice, kde "žlté vesty" postavili zátarasy.

Komentáre ( 0)