16. 12. 2018 20:45 | ŠTRASBURG/TASR

Útok zo Štrasburgu má už piatu obeť. Zomrel muž, ktorý bol v stave klinickej smrti

Kultúrna obec v Štrasburgu ho poznala pod menom Bartek.

Ľudia zapalujú sviečky na počesť obetí útoku v Štrasburgu.
Ľudia zapalujú sviečky na počesť obetí útoku v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Utorkový útok na vianočných trhoch v centre Štrasburgu si v nedeľu vyžiadal piatu obeť. Ide o 35-ročného muža, ktorý bol od útoku v stave mozgovej smrti, informoval na svojej webovej stránke denník Le Monde. 

Muža, ktorého kultúrna obec v Štrasburgu poznala pod menom Bartek, plným menom Barto Pedro Orent-Niedzielski, útočník zasiahol zo svojej strelnej zbrane priamo do čela. V osudný večer robil Bartekovi spoločnosť taliansky novinár Antonio Megalizzi, ktorý podľahol rovnakému strelnému zraneniu.

Bartekovi príbuzní - matka a brat - sa rozhodli, že ho nedajú odpojiť od podporných lekárskych prístrojov, aby jeho priateľom ešte umožnili rozlúčiť sa s ním.

Obyvatelia francúzskeho Štrasburgu si v nedeľu pripomenuli v centre mesta obete i zranených po streľbe ozbrojenca na vianočných trhoch. Asi hodinu trvajúca slávnosť sa skončila aplauzom a spevom francúzskej hymny.

Po útoku na vianočných trhoch spustili bezpečnostné zložky rozsiahle pátranie, ktoré sa skončilo vo štvrtok večer, keď hlavného podozrivého Chérifa Chekatta (29) zneškodnila polícia pri prestrelke v mestskej štvrti, kde vyrastal.

Polícia sa pri vyšetrovaní zameriava na to, či Chekattovi niekto pomáhal s uskutočnením útoku, alebo pokým bol na úteku. 

Rodičov ozbrojenca a jeho dvoch bratov prepustili v sobotu z väzby na slobodu. V nedeľu prepustili ďalšie dve osoby blízke Chekattovi, čím vo väzbe z pôvodných siedmich ľudí zostal len jeden, uvádza agentúra AFP.

Propagandistická agentúra Islamského štátu uviedla na Twitteri, že Chekatt bol jedným z jeho "vojakov", čo francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v piatok označil za "úplne oportunistické".

Komentáre ( 0)