17. 12. 2018 06:18 | SOUL/TASR

Severná Kórea varovala, že sankcie USA môžu zablokovať denuklearizáciu

K sankcionovaným patrí aj Čche Rjong-he, ktorý je považovaný za pravú ruku vodcu KĽDR Kim Čong-una.

Americký prezident Donald Trump na historiskom summite s lídrom KĽDR Kim Čong-unom.
Americký prezident Donald Trump na historiskom summite s lídrom KĽDR Kim Čong-unom. Foto: TASR/AP Photo/Evan Vucci

Severná Kórea odsúdila nedeľu Spojené štáty za ich najnovšie sankčné opatrenia a varovala, že takýto postup Washingtonu by mohol "navždy zablokovať cestu k denuklearizácii Kórejského polostrova. Informovala o tom agentúra AFP.

Varovanie prišlo niekoľko dní po tom, ako USA oznámili, že uvaľujú sankcie na troch vysokopostavených severokórejských predstaviteľov v súvislosti s porušovaním ľudských práv. K sankcionovaným patrí Čche Rjong-he, ktorý je považovaný za pravú ruku vodcu KĽDR Kim Čong-una.

Vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí zverejnené oficiálnou tlačovou agentúrou KCNA vyzdvihuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za úsilie zlepšiť vzťahy s Pchjongjangom, dodáva však, že rezort diplomacie Spojených štátov "má v úmysle doviesť vzťahy medzi KĽDR a USA späť do minuloročného stavu".

Trump a Kim Čong-un sa na historickom summite v Singapure v júni tohto roka bez bližších podrobností dohodli na denuklearizácii Kórejského polostrova. Odvtedy však sotva došlo k pokroku, keď Washington zdôrazňuje, že zachová sankcie voči Severnej Kórei, pokým sa úplne a overiteľne nezbaví jadrových zbraní. Pchjongjang v jednom bode odsúdil požiadavky USA ako "gangsterské".

Komentáre ( 0)