18. 12. 2018 07:58 | MARRÁKEŠ/TASR

Pri Marrákeši našli dve mŕtve Európanky, zatkli podozrivého

Na krku mali zranenia spôsobené nožom.

Marockí policajti pri obhliadke tiel dvoch žien, ktoré našli s podrezanými hrdlami.
Marockí policajti pri obhliadke tiel dvoch žien, ktoré našli s podrezanými hrdlami. Foto: marrakechalaan.com via AP

Marocké úrady zatkli v utorok podozrivého v prípade vraždy dvoch škandinávskych žien v oblasti pohoria Vysoký Atlas v strednom Maroku, ktorá je medzi turistami obľúbenou destináciou na túry. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na ministerstvo vnútra.

V súvislosti so smrťou dvoch žien - Dánky a Nórky - pátrajú aj po ďalších podozrivých osobách. Telá zavraždených s reznými ranami na krku našli v pondelok, dodalo ministerstvo.

Obe telá objavili v odľahlej, izolovanej horskej oblasti desať kilometrov od turistickej dedinky Imlíl v pohorí Vysoký Atlas. Imlíl je východiskový bod pre túry a horolezecké výpravy na horu Džabal Túbkál (4167 metrov), najvyšší štít v severnej Afrike.

Podozrivého zatkli v meste Marrákeš, turistickom centre nachádzajúcom sa približne 60 kilometrov severne od Imlílu, na úpätí pohoria. Zadržiavajú ho vo väzbe z dôvodu vypočúvania.

Dánska obeť Louisa Vesteragerová Jespersenová (24) "mala podrezané hrdlo", uviedla jej matka Helle Petersenová pre dánske noviny B.T. Jej rodina ju varovala pred cestou do Maroka pre "chaotickú situáciu", ktorá tam vládne, dodala matka.

Podľa Jespersenovej stránky na Facebooku študovala v Nórsku, aby sa stala turistickou sprievodkyňou.

Ďalšou obeťou sa podľa nórskych médií stala 28-ročná Maren Uelandová. "Bezpečnosť bola pre ňu prvoradá. Dievčatá urobili všetky možné opatrenia, kým sa vydali na výlet," povedala matka Irene Uelandová pre nórsku stanicu NRK.

ZDROJ: Facebook/Irene Ueland

Obe ženy študovali na univerzite v južnom Nórsku a plánovali mesiac spoločne cestovať, uviedla matka. Dodala, že posledný kontakt s dcérou mala 9. decembra.

Úrady po náleze tiel posilnili v oblasti bezpečnosť a pozastavili turistiku, napísali miestne médiá. "Toto je pre región veľmi zlé. Nepochybne budú zrušenie pobytov," vyhlásil miestny sprievodca Husajn z Imlílu pre AFP.

Turistický ruch je pre marockú ekonomiku základom a po poľnohospodárstve druhým najväčším zamestnávateľom.

Po niekoľkých rokoch akejsi stagnácie Maroko v roku 2017 privítalo rekordných 11,35 milióna návštevníkov, teda prvýkrát prekročilo hranicu 11 miliónov.

Komentáre ( 0)