19. 12. 2018 06:00 | BRATSKÉ OSTROVY/kc

Pri egyptskom pobreží útočil žralok. Kamera zachytila, ako potápač takmer prišiel o nohu

Dôvod, prečo žralok zaútočil, nie je jasný. Podľa odborníka ho mohli vyľakať bubliny z dýchacích prístrojov.

Žralok pred útokom na potápača.
Žralok pred útokom na potápača. Foto: reprofoto: YouTube/Caters Clips

Ďalší útok žraloka pri egyptskom pobreží. Viacnárodnostná skupina dovolenkárov, ktorá sa potápala pri Bratských ostrovoch v Červenom mori, má za sebou veľmi traumatický zážitok. Muža z Nemecka z ničoho nič napadol žralok dlhoplutvý.

Vyše dvojmetrové zviera sa potápačovi v okamihu zahryzlo do nohy, z ktorej sa do vody začala okamžite valiť krv. Žralok končatinu pustil, až keď mužovi prišiel na pomoc kolega. Hrôzostrašnú scénu zachytil na kameru britský turista Dan White (28), ktorý o desivom zážitku porozprával denníku Daily Mail.

Nemca so škaredým zranením rýchlo vytiahli na palubu lode a ponáhľali sa s ním do nemocnice. Polovica zo skupiny sa napriek zlej skúsenosti do vody vrátila hneď na druhý deň. Krátko na to však v oblasti zakázali potápanie do konca roka.

„Videl som už útoky žralokov, no prvýkrát som to zažil takto zblízka. Tieto zvieratá vedia byť poriadne nevyspytateľné. Treba si uvedomiť, že sme v ich teritóriu. Toto je ich svet a my sme tu na návšteve. Keď sa s nimi potápate, musíte byť celý čas v strehu," uviedol autor záberov, ktoré obleteli sociálne siete, pre spomínaný portál.

Dôvod, prečo žralok zaútočil, nie je jasný. Podľa odborníka, ktorý si pozrel zábery z kamery, však niekedy stačí málo. Žraloka mohli vyľakať bubliny z dýchacích prístrojov a úlohu mohlo zohrať aj rozmiestnenie potápačov, ktorých mohol vnímať ako hrozbu. Skupiny ľudí by sa totiž mali vo vode držať viac pokope a odporúča sa byť v horizontálnej polohe.

Útoky žralokov pri egyptskom pobreží sú v poslednej dobe dosť časté. Od júna tohto roku napadli a zranili najmenej štyroch potápačov. V lete pri útoku žraloka bieleho zahynul český turista, ktorý z móla skočil hneď vedľa obávaného predátora.

Komentáre ( 0)