20. 12. 2018 08:32 | MAROKO/TASR

Turistky zo Škandinávie zabili v Maroku zrejme islamisti. Jednej odrezali hlavu

Obe zavraždené ženy študovali na univerzite v južnom Nórsku a plánovali mesiac spoločne cestovať.

Dve turistky zavraždili v Maroku
Dve turistky zavraždili v Maroku Foto: TASR

Z vraždy dvoch škandinávskych žien v pohorí Vysoký Atlas v Maroku - 24-ročnej Dánky Louisy Vesteragerovej Jespersenovej a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska - sú podozriví islamisti. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj blízky vyšetrovaniu.

Telá zavraždených žien sa našli v pondelok v odľahlej, izolovanej oblasti v pohorí Vysoký Atlas desať kilometrov od turistickej dedinky Imlíl.

Dve turistky zavraždili v Maroku
Dve turistky zavraždili v Maroku Foto: TASR
 

V prípade zatkli troch podozrivých. Informoval o tom zdroj z prostredia vyšetrovania, na ktorý sa vo štvrtok odvolala agentúra AFP.

Podľa miestnych médií mal jeden zo zadržaných väzby na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Prokuratúra v hlavnom meste Rabat vo vyhlásení zverejnenom v stredu uviedla, že zadržaný muž bol členom teroristickej skupiny, ktorú však nemenovala.

Maroko - obľúbenú turistickú destináciu, kde sú útoky na cudzincov mimoriadne zriedkavé - tieto zločiny šokovali.

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok povedal, že brutálne vraždy možno pokladať za "politicky motivované, a teda za teroristický čin", hoci zatiaľ sa k nim neprihlásila žiadna skupina.

"Stále existujú temné sily, ktoré chcú bojovať proti našim hodnotám," uviedol Rasmussen a dodal: "Nesmieme ustúpiť." Spomenul aj video, ktoré sa nachádza na sociálnych sieťach.

Marocké úrady a dánska polícia sa snažia overiť videozáznam, ktorý údajne zachytáva vraždu jednej zo žien, povedal Rasmussen.

Komentáre ( 0)