20. 12. 2018 10:04 , článok bol aktualizovaný 21. 12. 2018 06:11 | LONDÝN/TASR

Chaos na londýnskom letisku: Pozastavili všetky lety

Gatwick zostane pravdepodobne zatvorený až do piatka.

Londýnske letisko paralyzovali drony
Londýnske letisko paralyzovali drony Foto: TASR/AP

Prevádzka na londýnskom letisku Gatwick, jedného z najvyťaženejších v Británii, ktorú zastavili v stredu večer krátko po 21.00 h miestneho času (22.00 h SEČ) po tom, čo nad letiskovou plochou zaznamenali prelet dvoch dronov, pravdepodobne obnovia až v piatok. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Letisko podľa Sky News vydalo vo štvrtok večer vyhlásenie, podľa ktorého zostane zatvorené do odvolania. Odstávka letiska sa v piatok dotkne 126.000 pasažierov, ktorých prílety presmerovali na iné letiská a odlety z Gatwicku úplne zrušili. Vo štvrtok do 14.30 h miestneho času zrušili na Gatwicku 246 odletov a 202 príletov, čo sa dotklo približne 75.000 pasažierov. Celkovo bolo vo štvrtok na Gatwicku naplánovaných viac ako 700 odletov a príletov.

Stredajší incident, ktorý ohrozil bezpečnosť letiska, si vo štvrtok vynútil mimoriadne zasadnutie bezpečnostného tímu Cobra zloženého z predstaviteľov ministerstva dopravy, rezortu vnútra a polície.

 

Na žiadosť polície v grófstve Sussex zasahujú na Gatwicku aj príslušníci armády, ktorí majú k dispozícii "bližšie nešpecifikované technické prostriedky".

Kapitán Dave Smith z britskej Asociácie dopravných pilotov (BAPA) pre Sky News uviedol, že drony napriek svojej malej veľkosti môžu spôsobiť nehody s katastrofálnymi následkami.

"Takéto drony síce vážia len dva kilogramy, ale majú batérie a motory a ak v patričnej rýchlosti narazia do lietadla, môžu preraziť čelné sklo alebo naraziť do chvostového rotora vrtuľníka a spôsobiť katastrofálnu nehodu," povedal Smith.

Podľa polície v grófstve Sussex, ktorá pomáha bezpečnostným tímom letiska, videli dron na letiskovej ploche naposledy vo štvrtok o 08.45 h miestneho času (09.45 h SEČ).

Po dronoch a ich operátorovi pátrajú tiež policajti z dvoch policajných oddelení v grófstvach Surrey a Sussex, okolie prehľadáva aj vrtuľník. Stroje však zostreliť nechcú, pretože sa obávajú rizika zatúlaných guliek.


Komentáre ( 0)