21. 12. 2018 12:09 | KARVINÁ/tvnoviny.sk

Ako vyzerá výbuch metánu? Ohnivé peklo nemáte šancu prežiť

Metán v bani OKD bol najmenej 4,5-krát nad normou.

Horiace sviečky za obete výbuchu v bani v Karvinej.
Horiace sviečky za obete výbuchu v bani v Karvinej. Foto: Ivan Melicher/TV Markíza

Koncentrácia metánu pri štvrtkovej tragédii v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji musela byť proti predpisom najmenej 4,5-násobná. V piatok to uviedol hovorca Českej banskej správy Bohuslav Machek. Nechcel však špekulovať, ako mohlo dôjsť k takémuto javu, podľa neho treba počkať na výsledky preverovania, ktoré má na starosti Obvodný banský úrad v Ostrave. Napísal to spravodajský portál Novinky.cz a dodal, že Poľsko vyhlásilo na nedeľu štátny smútok.

Počas väčšej koncentrácie metánu v bani musel zaúčinkovať aj nejaký "spúšťač", a ten je tiež predmetom vyšetrovania - podľa Macheka tam mohol byť nejaký prírodný vplyv, ľudská chyba, prípadne technické zlyhanie, ktoré mohlo takisto výbuch spôsobiť.

Ide o veľmi nebezpečný plyn

Keď v bani vybuchne metán, začne pod zemou úplne peklo. Ide o veľmi nebezpečný plyn, ktorý nie je vidieť ani cítiť. Je mierne ľahší ako vzduch a stúpa teda k stropu.

Metán v banských štôlňach exploduje vtedy, keď je koncentrácia metánu medzi deviatimi až pätnástimi percentami. Aby k výbuchu došlo, stačí potom len malá iskra. Tú môžu vytvoriť napríklad bežné pracovné nástroje.

Ak sa nachádzate v centre výbuchu a následného požiaru, nemáte šancu prežiť," píše poľský portál fakt.pl. Teplota totiž dosahuje až 1200 stupňov Celzia. Pri tejto teplote nastávajú problémy s dýchaním, popáleniny kože a dýchacích ciest. Jedinou šancou baníkov je nájsť chodbu, v ktorej prúdi čerstvý vzduch.

 

K výbuchu metánu došlo aj pri štvrtkovom nešťastí v bani ČSM na Karvinsku. Vyžiadal si trinásť obetí a ďalších desať zranil. Prečo tu nebezpečný plyn vybuchol, ale zatiaľ nie je jasné. "Musíme si počkať na výsledky tohto vyšetrovania," uviedol výkonný riaditeľ karvinských baní Boleslav Kowalczyk.

Výbuch metánu v bani na Morave.
Výbuch metánu v bani na Morave. Foto: Profimedia.sk
 

Pred viac ako 40 rokmi došlo k podobnej tragédii tiež na neďalekom dole ČSA. Pri výbuchu metánu vtedy zomrelo 31 baníkov a ďalších 14 skončilo v nemocnici. Dnes koncentráciu metánu stráži moderná technika. Napriek tomu má príroda v podzemí stále veľké slovo.

 

Komentáre ( 0)