Ako vyzerá výbuch metánu? Ohnivé peklo nemáte šancu prežiť
Metán v bani OKD bol najmenej 4,5-krát nad normou.

Koncentrácia metánu pri štvrtkovej tragédii v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji musela byť proti predpisom najmenej 4,5-násobná. V piatok to uviedol hovorca Českej banskej správy Bohuslav Machek. Nechcel však špekulovať, ako mohlo dôjsť k takémuto javu, podľa neho treba počkať na výsledky preverovania, ktoré má na starosti Obvodný banský úrad v Ostrave. Napísal to spravodajský portál Novinky.cz a dodal, že Poľsko vyhlásilo na nedeľu štátny smútok.
Počas väčšej koncentrácie metánu v bani musel zaúčinkovať aj nejaký "spúšťač", a ten je tiež predmetom vyšetrovania - podľa Macheka tam mohol byť nejaký prírodný vplyv, ľudská chyba, prípadne technické zlyhanie, ktoré mohlo takisto výbuch spôsobiť.
Ide o veľmi nebezpečný plyn
Keď v bani vybuchne metán, začne pod zemou úplne peklo. Ide o veľmi nebezpečný plyn, ktorý nie je vidieť ani cítiť. Je mierne ľahší ako vzduch a stúpa teda k stropu.
Metán v banských štôlňach exploduje vtedy, keď je koncentrácia metánu medzi deviatimi až pätnástimi percentami. Aby k výbuchu došlo, stačí potom len malá iskra. Tú môžu vytvoriť napríklad bežné pracovné nástroje.
Ak sa nachádzate v centre výbuchu a následného požiaru, nemáte šancu prežiť," píše poľský portál fakt.pl. Teplota totiž dosahuje až 1200 stupňov Celzia. Pri tejto teplote nastávajú problémy s dýchaním, popáleniny kože a dýchacích ciest. Jedinou šancou baníkov je nájsť chodbu, v ktorej prúdi čerstvý vzduch.
K výbuchu metánu došlo aj pri štvrtkovom nešťastí v bani ČSM na Karvinsku. Vyžiadal si trinásť obetí a ďalších desať zranil. Prečo tu nebezpečný plyn vybuchol, ale zatiaľ nie je jasné. "Musíme si počkať na výsledky tohto vyšetrovania," uviedol výkonný riaditeľ karvinských baní Boleslav Kowalczyk.

Pred viac ako 40 rokmi došlo k podobnej tragédii tiež na neďalekom dole ČSA. Pri výbuchu metánu vtedy zomrelo 31 baníkov a ďalších 14 skončilo v nemocnici. Dnes koncentráciu metánu stráži moderná technika. Napriek tomu má príroda v podzemí stále veľké slovo.
Komentáre ( 0)