03. 01. 2019 11:15 | THAJSKO/TASR

Z thajských ostrovov hromadne utekajú turisti. Blíži sa tam tropická búrka Pabuk

Miestne úrady uvalili zákaz plávania a pozastavili lodnú dopravu.

Thajský ostrov Koh Phangan
Thajský ostrov Koh Phangan Foto: shutterstock

Turisti hromadne opúšťajú dovolenkové strediská na thajských tropických ostrovoch Koh Phangan a Ko Tao, ku ktorým smeruje tropická búrka Pabuk sprevádzaná prudkými lejakmi a silným vetrom. Informovali o tom vo štvrtok miestne úrady, podľa ktorých môžu vlny na pobreží dosiahnuť výšku až sedem metrov.

Ostrovy sú mimoriadne vyhľadávanými rekreačnými strediskami predovšetkým počas vianočných a novoročných sviatkov. Po tom, ako miestne úrady uvalili zákaz plávania a pozastavili lodnú dopravu, ostrovy v trajektoch od stredy opustili tisícky dovolenkárov.

Pabuk je za približne 30 rokov prvou pomenovanou tropickou búrkou, ktorá sa v oblasti Thajského zálivu sformovala mimo monzúnovej sezóny. Búrka by mala v noci z piatka na sobotu udrieť na ostrovy Koh Phangan, Ko Tao a Ko Samui, následne pokračovať smerom na pevninu.

K tajským ostrovom sa blíži tropická búrka Pabuk
K tajským ostrovom sa blíži tropická búrka Pabuk Foto: TASR
 

Úrady síce oficiálny príkaz na evakuáciu nevydali, turisti napriek tomu húfne z ostrovov odchádzajú. „Domnievam sa, že ostrovy sú takmer prázdne... od osláv príchodu Nového roka odišlo okolo 30 000-50 000 ľudí," povedal predstaviteľ ostrova Koh Phangnan.

Pabuk aktuálne sprevádza vietor s rýchlosťou 104 kilometrov za hodinu. Meteorológovia nepredpokladajú, že by mohol prerásť do sily tajfúnu.

Úrady pripravili náhradné ubytovanie a útočiská pre všetkých turistov, ktorí sa rozhodnú búrku prečkať na ostrovoch.


Komentáre ( 0)