04. 01. 2019 11:25 | BRATISLAVA/TASR

Európa predstavila hlavné mestá kultúry pre rok 2019. Oplatí sa ich navštíviť

Nie sú od Slovenka až tak veľmi ďaleko.

Mesto Plovdiv v Bulharsku
Mesto Plovdiv v Bulharsku Foto: shutterstock

Od 1. januára 2019 sa o titul Európske hlavné mesto kultúry na jeden rok delia Plovdiv z Bulharska a juhotalianske mesto Matera, oznámila to Európska komisia.

Podľa vyjadrenia eurokomisára pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibora Navracsicsa programy, ktoré predložili Plovdiv a Matera, ukazujú, ako si obe mestá predstavujú nielen vlastnú budúcnosť, ale aj budúcnosť Európy, pričom dôraz kladú na oslavu svojho výnimočného stáročného dedičstva.

"Iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry spája ľudí a zdôrazňuje úlohu kultúry pri budovaní európskej identity. Obe mestá pomôžu zabezpečiť dlhodobý vplyv vlaňajšieho úspešného Európskeho roka kultúrneho dedičstva, ktorý ukázal, ako môže kultúra lepšie zmeniť naše mestá a regióny," uviedol Navracsics.

Mesto Plovdiv

Plovdiv je historicky prvé bulharské mesto vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry. Jeho program pod heslom Spolu v roku 2019 prinesie regiónu nové príležitosti a mesto zviditeľní na medzinárodnej úrovni. V Plovdive, ako aj v širšom regióne na juhu stredného Bulharska a vo Varne, v Sofii a vo Velikom Tarnove sa uskutoční viac ako 300 projektov vrátane festivalov a komunitných projektov. Návštevníci sa budú môcť zúčastniť na najrôznejších aktivitách - od spoznávania cyriliky cez rôzne výstavy až po spoločné divadelné produkcie so západným Balkánom a rómskymi a tureckými komunitami. Otváracie oslavy budú prebiehať od 11. do 13. januára.

Mesto Matera v Taliansku
Mesto Matera v Taliansku Foto: shutterstock
 

Mesto Matera

Program Matery má motto Otvorená budúcnosť a bude sa osobitne zameriavať na sociálne a kultúrne začlenenie a kolaboratívne inovácie. Medzi najzaujímavejšie prvky patrí Ars Excavandi - súčasný pohľad na históriu a kultúru architektúry archeologických nálezov, Renesancia v novom svetle - výprava do umeleckej minulosti regiónov Basilicata a Apúlia, či Poézia prvočísel - výstava o ústrednej úlohe matematiky v práci umelcov naprieč dejinami.

Matera v spolupráci s divadelným súborom Teatro San Carlo po prvý raz uvedie operu Cavalleria Rusticana pod holým nebom a predstaví 27 projektov vytvorených v spolupráci s miestnymi tvorivými komunitami a partnermi z Európy. Otváracie oslavy sa budú konať 19. a 20. januára a vystúpia na nich dve tisícky hudobníkov zo všetkých obcí regiónu Basilicata a mnohých ďalších kútov Európy.

Iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry sa stala jednou z najvýznamnejších kultúrnych iniciatív v Európe. Mestá sa vyberajú na základe kultúrneho programu, ktorý musí mať silný európsky rozmer, podporovať účasť a aktívne zapojenie obyvateľov a prispievať k dlhodobému rozvoju tak mesta, ako aj okolitého regiónu.