05. 01. 2019 10:30 | BRATISLAVA/ dajto.sk, nt

To najlepšie, čo môžete v roku 2019 urobiť pre planétu, je jesť menej mäsa

Spotreba mäsa v západných krajinách by mala klesnúť o 90 percent.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Recyklujete alebo sa do práce namiesto vlastným autom vozíte autobusom? Robíte dobre. Lenže v poslednom období vedci poukazujú na to, že ak chceme pomôcť našej planéte, bude to chcieť väčšiu zmenu životného štýlu. Mali by sme jesť oveľa menej mäsa.

V priebehu uplynulého roka urobili vedci výskum, ktorý priniesol výrazné výsledky. Konzumácia mäsa, najmä bravčového a hovädzieho, má obrovský vplyv na životné prostredie a výrazne priespieva k jeho znečisťovaniu. Píše The Guardian.

V dôsledku rozvoja priemyselného poľnohospodárstva a výhynu niektorých druhov zvierat tvoria ľudia a hospodárske zvieratá 96 percent cicavcov na tejto planéte. Napriek tomu z prevažnej väčšiny využívanej poľnohospodárskej pôdy využijeme len 18 percent vypestovaných či dochovaných produktov.

Rozmach chovu zvierat je nielen neefektívny. Aby sa mohlo chovať čoraz viac zvierat, ktoré nás nakŕmi, musí sa odlesniť čoraz viac pôdy. Emisie metánu z hospodárskych zvierat a používanie hnojív vytvára dokopy toľko emisií skleníkových plynov, ako všetky autá, nákladiaky a lietadlá na svete. Chov mäsa tiež spôsobuje hromadné vyhubenie iných zvierat, značné znečistenie riek a v konečnom dôsledku aj oceánu.

Riešenie? Už v októbri minulého roka vedci varovali, že na zníženie nebezpečenestva zmeny klímy je potrebné radikálne znížiť konzumáciu mäsa. V západných krajiných až o 90 percent a nahradiť ho päťnásobne väčším počtom fazule a iných strukovín, ktorý účinky výrazne podceňujeme.

Do roku 2050 bude musieť prudko klesnúť aj spotreba bravčového mäsa, mlieka a vajec. Do tohto obdobia by malo na planéte žiť o ďalšie dve miliardy ľudí viac.

Na dosiahnutie tohto cieľa sa navrhlo niekoľko opatrení. Od dane z červeného mäsa až po kŕmenie kráv morskými riasami, aby sa znižil únik metánu pri ich vyprádzňovaní. Niektorí zástancovia tohto smerovania tiež veľmi podporujú jedenie hmyzu namiesto steakov.

Bez ohľadu na to, akým spôsobom sa dopracujeme k zmene, je tu nádej, že rok 2019 bude kľúčovým rokom pri prepracovaní porušeného globálneho potravinového systému.

Komentáre ( 0)