07. 01. 2019 10:26 | BANGKOK/TASR

Tínedžerka ušla pred rodinou. Zabarikádovala sa v hoteli a prosí o pomoc cez internet

Podľa svojich slov je obeťou fyzického a psychického násilia v rodine.

Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová
Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová Foto: Profimedia

Mladú 18-ročnú ženú zo Saudskej Arábie zadržanú na medzinárodnom letisku v Bangkoku, ktorá podľa svojich slov uteká pred rodinou a chce požiadať o azyl v Austrálii, thajská polícia proti jej vôli nikam nepošle. S odvolaním sa na vyhlásenie šéfa thajskej imigračnej polície o tom v pondelok informovala agentúra AP.

Suračate Hakparn na tlačovej konferencii na medzinárodnom letisku v Bangkoku oznámil, že Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová bude mať možnosť stretnúť sa so zástupcami Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Stretnutie by sa podľa jeho slov mohlo uskutočniť ešte v priebehu pondelka.

"Pokiaľ nechce odísť, nebudeme ju nútiť," povedal podľa agentúry AFP. Dodal, že pokiaľ sa thajské úrady rozhodnú al-Kunúnovú do Saudskej Arábie nevydať, budú to musieť Rijádu vysvetliť tak, aby nedošlo k narušeniu vzájomných vzťahov oboch krajín.

Mladá 18-ročná žena zo Saudskej Arábie, ktorá podľa svojich slov uteká pred rodinou a chce požiadať o azyl v Austrálii, sa zabarikádovala vo svojej hotelovej izbe na medzinárodnom letisku v thajskej metropole Bangkok a odtiaľ posiela cez sociálne médiá zúfalé prosby o pomoc. Žena odmieta vyjsť z izby a nastúpiť do lietadla smerujúceho do Kuvajtu.

Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová v nedeľu povedala, že ju na letisku Suvarnabhumi v Bangkoku zastavili zástupcovia saudskoarabských a kuvajtských úradov a násilím jej odobrali cestovné doklady - čo potvrdila aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW).

Podľa svojich slov je obeťou fyzického a psychického násilia v rodine. Medzičasom požiadala okrem iných o pomoc aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Na Twitteri napísala, že pokiaľ sa bude musieť pod tlakom saudskoarabských úradov vrátiť k rodine, hrozí jej "skutočné nebezpečenstvo". V pondelok ďalej tvítovala, že pokiaľ ju odvezú preč alebo jej zakážu prístup na Twitter, bude za ňu ďalej na jej účet postovať niekto iný.

 

Al-Kunúnová uvádza, že je na ceste za získaním azylu v Austrálii, kde údajne má potrebné víza, a zamestnanci zo saudskoarabskej a kuvajtskej ambasády ju zastavili po vystúpení z lietadla v Bangkoku. Úradom ju nahlásil jej mužský poručník, pretože cestovala bez jeho povolenia.

Šéf thajského imigračného úradu Suračate Hakparn v nedeľu povedal, že žena ušla od rodiny, aby sa vyhla svadbe, a má strach z návratu do Saudskej Arábie. V súčasnosti je v opatere thajských úradov, ktoré už kontaktovali veľvyslanectvo Saudskej Arábie.