14. 01. 2019 12:15 , článok bol aktualizovaný 14. 01. 2019 19:16 | PRAHA/TASR, TV Nova

Dôchodca zámerne zoťal stromy na železničnú trať. Odsúdili ho za terorizmus

Dostal štyri roky za mrežami.

Dôchodca Jaromír Balda pred súdom
Dôchodca Jaromír Balda pred súdom Foto: TV NOVA

Za teroristický útok poslal Krajský súd v Prahe v pondelok ráno 71-ročného českého dôchodcu Jaromíra Baldu do väzenia na štyri roky. Muž pred dvoma rokmi zámerne zoťal stromy v Stredočeskom kraji na železničnú trať, čím chcel vyvolať nenávisť proti moslimským utečencom. Verdikt nie je právoplatný, je možné sa proti nemu odvolať, napísal portál Novinky.cz.

Balda podľa rozsudku zoťal v júni a júni 2017 dva stromy na železničné koľaje. V okolí potom rozhádzal letáky písané latinkou a zámerne skomolenou češtinou, čo malo vyvolať dojem, že postínané stromy sú dielom islamských teroristov. V oboch prípadoch narazil do stromov vlak a len šťastnou zhodou okolností sa ani jeden nevykoľajil a nikomu z 20 cestujúcich sa nič nestalo.

Na letákoch sa nachádzal napríklad text, ktorý vyzýval na útoky proti "českým neveriacim psom a ich pesiciam". Muž letáky rozšíril na celkovo 13 miestach Českej republiky. Televízii Prima poslal list s podobným znením.

Balda svoje konanie od začiatku nepopieral. Tvrdil, že za to môžu jeho lieky na tlak, ktoré v ňom vyvolávali pocity stiesnenosti, zvieravé pocity a búšenie srdca. Spolu s informáciami "od priateľov z Nemecka, internetu a správ" o útokoch islamistov v Nemecku či Francúzsku potom všetko vyústilo do snov.

"Prenasledovali ma hrôzostrašné sny, že sa sem valia vlakmi ako v indických filmoch. Znásilňujú, obrezávajú nám ženské, kameňujú. Vravel som si, teraz sa to u nás začne, začnú nás strieľať," vysvetľoval na súde Balda.

Elektrikár na dôchodku, sympatizujúci s politickým hnutím SPD, nechcel svojimi činmi údajne nikomu ublížiť, chcel len vyvolať odpor k teroru, "urobiť výzvu ako Palach". Počas takmer ročnej väzby sa mu vraj však všetko v hlave urovnalo. "Prehodnotil som všetky svoje prístupy a názory a zistil som, že to bola odo mňa zhovadilosť," vyhlásil na súde.

Podľa súdnych znalcov z odboru psychológie a psychiatrie Balda netrpí a ani netrpel duševnou poruchou v zmysle psychózy. Trpí však organickou poruchou osobnosti.

Šírením nenávistných textov chcel Balda podľa svojich slov vyvolať pozornosť českej verejnosti a vlády - chcel, aby si uvedomili, čo sa môže stať.

Pozrite si reportáž našej partnerskej TV Nova.

 

Komentáre ( 0)