15. 01. 2019 12:23 | USA/jh

Oklamali svet: Potápači, ktorí zachránili chlapcov z thajskej jaskyne, prezradili, ako to bolo

Skutočnosť bola desivejšia, na akú rodičia ani zvyšok sveta neboli pripravení.

Členovia thajského námorníctva.
Členovia thajského námorníctva. Foto: TASR/Royal Thai Navy via AP

Záchrana mladých futbalistov zo zatopenej thajskej jaskyne bola pred pol rokom veľkou udalosťou, ktorú sledoval celý svet. Záchranári vtedy informovali médiá, že chlapci von plávali s potápačmi a podali im lieky proti stresu. Skutočnosť, ktorá teraz vyšla najavo, bola iná.

Nové informácie o záchrannej akcii priniesol vo svojej knihe „The Cave" (Jaskyňa) reportér Liam Cochrane, ktorý sa prípadom podrobne zaoberal. Zhromaždil výpovede chlapcov, záchranárov aj potápačov, aby sa dozvedel skutočnú pravdu. Chlapci mali byť pred výstupom z jaskyne pod vplyvom sedatív a navyše spútaní.

Uväznení chlapci
Uväznení chlapci Foto: Thai NavySEAL Facebook Page via AP
 

Záchranári nevideli inú možnosť, ako čo najskôr dostať chlapcov von. Nechceli znepokojovať rodičov ani zvyšok sveta. Mnoho ľudí by s tým nesúhlasilo a boli by pobúrení, čo by celú akciu iba komplikovalo. Podrobný plán preto nemohli prezradiť médiám ani najbližším príbuzným. Vymysleli si prijateľnú verziu, s ktorou boli všetci spokojní.

Doteraz sme si mysleli, že deti plávali z jaskyne spolu s potápačmi. Odborníci vedeli, že chlapci sa za krátky čas nenaučia potápať. K deťom preto vyslali anestetika Richarda Harrisa a ďalšieho lekára Craiga Challena.

Deťom dali kokteil liekov. Každý futbalista dostal na upokojenie Xanax, potom ketamín, ktorý ich uspal a uvoľnil celé telo. Ten ale po hodine vyprchal, a keďže záchranná akcia trvala aj niekoľko hodín, museli ho pichnúť znova. Ako poslednú dostali látku atropín, ktorá reguluje sliny.

 

Samotní lekári neverili, že bude akcia úspešná na 100 percent. Rátali aj s možnými stratami. „Myslel som si, že neexistuje žiadna šanca na úspech," uviedol Harris. Chlapcom dali kyslíkovú masku, spútali ich a v náručí vyniesli von, uviedol Daily Mail.

Z jaskyne sa našťastie podarilo dostať všetkých 12 chlapcov aj ich trénera. V úzkom, tmavom a vlhkom priestore strávili 17 dní.

Prvá fotka chlapcov z nemocnice.
Prvá fotka chlapcov z nemocnice. Foto: Thailand Government Spokesman Bureau via AP